Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hammaspuutoksista ja murphyn laki

Vierailija
26.01.2011 |

Minulla oli joskus belgianpaimenkoira, ja siinä rodussa on sukuvikoina epilepsia, hammaspuutokset, väärät purennat ja kivesvika.

Nyt meillä on esikoisella epilepsia, tokalla lapsella on väärä purenta ja toiset etuhampaat tulee puuttumaan rautahampaista (röntgenkuvattiin, ja näkyi että hampaita ei koskaan tule). Nyt suunnittelemme kolmatta lasta, niin millä todennäköisyydellä saisimme pojan, jolla olisi kivesvika?



Onko muita joiden lapsilta puuttuu hampaita? Mitä niiden kanssa on tehty?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
26.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi minua itkettää nuo hammaspuutokset? Surettaa että eikö jo olisi sairastamiset yms. riittäneet? Miksi koko ajan jotain lisää?

Vierailija
2/3 |
26.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puuttumatta sen enempää muihin viestissäsi esittämiin pohdintoihin, haluaisin lohduttaa sinua hammaspuutosten suhteen. Yhden tai useamman pysyvän hampaan synnynnäistä puuttumista kutsutaan ammattikielellä hypodontiaksi, ja sitä esiintyy n. 8%:lla suomalaisista.

Jos lapseltasi puuttuu vain 2 pysyvää hammasta, tilanne on varsin hyvin hoidettavissa, todennäköisesti oikomishoidolla ja myöhemmin kasvun päätyttyä tarvittaessa implanttiprotetiikalla. Alle 18-vuotiaan saavat maksutonta oikomishoitoa terveyskeskuksissa.

Hammaspuutoksen takia lapsesi olisi hyvä jossain vaiheessa päästä omassa terveyskeskuksessa oikomishoidon erikoishammaslääkärin vastaanotolle, jotta kokonaishoitosuunnitelmaa hammaspuutosten suhteen voidaan miettiä ajoissa.

Tässä sinulle vielä linkki suomalaiseen tutkimustietoon aiheesta:

http://www.hammaslaakariliitto.fi/fileadmin/pdf/Hammaslaakarilehti/2002…

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
26.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytiin juuri tänään erikoishammaslääkärillä purentavirheen takia, ja hän sanoi että ristipurenta on vaikea, asteikolla 1-10 asteeksi tuli 9. Yläleuka on pienempi kuin alaleuka.

Seuraava käynti tulee oleen joskus puolen vuoden päästä. Lääkäri ei kertonut vielä oikeastaan mitään, sanoi että seuraavalla kerralla mietitään mitä tehdään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi seitsemän