Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nykytalot HOMEPOMMEJA rossipohjassa ja ullakolla!

Vierailija
26.01.2011 |

Kesällä ilman kosteus tiivistyy kylmemmän maan vuoksi talon lattiaan - ja eikun uutta rakentamaan sitten, kun ei siitä enää lattian ja seinien alaosat purkamalla uutta saa.



On yleinen ongelma nyt, kun lämmöneristeet ovat niin paksut, että alapohja jää kylmäksi.



Sama yläpohjissa.



Energiansästötaloissa eivät lämpövuodon lämmitysvaikutukseen perustuneet rakenneratkaisut toimi - home kyllä kasvaa!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
26.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

rossipohjassa ja yläpohjassa (otsikko ullakko, koska moni ei tiedä, mikä on yläpohja)

Vierailija
2/4 |
26.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset


tiedän aivan taatusti. Alottaja ei ole selvin päin tai sit on pahasti lukihärönen.

t. nrolla 3 kirjottanu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
26.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja käsittääkseni tällaista rakennetta ei nykyään käytetä enää ollenkaan. Niin ja meidän talossa ei ole ollut mitään homeongelmia rossipohjan kanssa, se tuulettuu erinomaisesti.

Vierailija
4/4 |
26.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleisin vika on siinä, että noudatetaan ohjeita. Ohjeiden mukaan tuulettamalla maa talon alla jäätyy talvella ja aiheuttaa kellari-ilmaston kesällä ja kosteusongelmat loppukesästä. Näppärä ratkaisu ongelmaan on vähentää voimakkaasti tuuletusta keskitalvella ja asentaa katoll pari aurinkokerääjää, joilla alkaa sitten lämmittää heti kevät auringon paistaessa rossipohjaa. Sopii tietenkin vain näppärille miehille. Muut joutuvat turvautumaan maanvaraiseen laattaan ja ajamaan runsaat murskeet ja sorat perustamisvaiheessa.



Ainoa varma perustus kosteuden suhteen on pilarit ja 600 mm vapaata tilaa tuulell tuivertaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi seitsemän