Voi ei, USAssa kouluissa lopetetaan kaunokirjoituksen opettaminen kouluissa.
Kuinkas se on Suomessa, vieläkö sitä opetetaan? Siis sellasta nk. kaunokirjoitusta, mitä sitten non nykynimeltään?
Kommentit (5)
opetetaan sitä vieläkin, mutta ei ole enää kovin koukeroisia ja kaunokirjoitusmaisia nuo uudet kirjaimet.
Piti näyttää mallia alussa kyllä joidenkin kirjainten kohdalla mutta kyllä se nykyään ottaa mallia vaikka muropaketista. Erilaisia tyylilajeja opettelee kovaa kyytiä.
t. Prinsessatytön äiti.
VAlitettavasti. Sen kun lopettaisi, vapautuisi paljon tunteja johonkin muuhun.
Täysin turhaa, koska on käytännössä tekstausta, jossa kirjaimia sidotaan vähän toisiinsa. Eikä sitä käytä kukaan, ellei opettaja ole niskan takana kyttäämässä ja uhkaamassa, että joutuu tekemään uusiksi, jos ei käytä käsialakirjoitusta.
jo tehty vai oliko se harkinnassa. Minusta ihan tyhmä juttu. Perustelivat sillä, että nykyään kaikki tieto on esillä "tekstaus fontilla" :/
He ovat ainakin lopettaneet pakkoruotsin