Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

voiko luonnollisen väriset hiukset olla kauniit?

Vierailija
21.01.2011 |

olen värjännyt hiuksiani viimeiset 15 vuotta, on ollut vaaleaa, tummaa, punaista, vähän kaikenlaista vuorotellen.



nyt mulla on vaaleat värjätyt hiukset, joihin on tullut jo neljän sentin tyvikasvu. oma värini on sellainen aika perinteinen vaaleahko maantie. mietin, jos en enää värjäisikään, onko nää ihan hirveän näköiset maantienvärisinä?



mitenhän selviää kasvatusvaiheen yli...hiukseni ovat pitkät, joten kestää kauan ennen kuin kaikki värjätty osuus on kasvanut pois. lyhyitä hiuksia en halua leikata.

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
21.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hoida niitä hyvin ja käytä vaikka kiiltosuihketta yms.

Vierailija
2/18 |
21.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim. tehdään raitoja pintaan, alla kasvaa omaa väriä. Tai värjätään välillä lähemmäs omaa väriä koko pää.



Mielestäni se on ihan kantajasta itsestään, onko väri kaunis. Mielestäni voi olla vaikka vihreä kaunis, jos se on harkittu kokonaisuutena. Joillekin taas jo pelkät raidat on ihan kamalat esim. jollekin 40+ ikäiselle, jolla ne näyttää lähinnä harmaantumiselta ja vanhentaa kovasti ulkonäköä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
21.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin on nätimpi sitten, eikä rumaa tyvikasvua.

Vierailija
4/18 |
21.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi olla luonnollisen väriset hiukset kauniit, jos se luonnollinen väri on kaunis.



Mut maantienväri ei oo kaunis. Pitää olla sit jotenkin muuten erityisen näköiset hiukset, paksut ja luonnonkiharat esim, jotta ankee väri "peittyy" muiden ominaisuuksien alle.



Tämä on mun juntti mielipide.

Vierailija
5/18 |
21.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on tummanruskea oma tukka. En juuri värjäile kun tykkään omasta väristäni. Eipä nykypäivänä juuri omia hiuksia ole kenelläkään, kaikki värjää.

Vierailija
6/18 |
21.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja tuohan lasketaan muualla "vaaleaksi" väriksi (mitä se onkin jos oma hiustenväri musta/tummanruskea) vaikka Suomessa ei tunnu vaalealta koska tällä paljon luonnostaan ihan pellavapäitä, mitkä muualla todella harvinaisia.



Ja oma väri on yleensä se paras, jos haluaa niin 1 asteen voi vaalentaa/tummentaa, tai ottaa sekä 1 astetta vaaleampia sekä 1 astetta tummempia raitoja, tulee elävyyttää ja syvyyttä mutta näyttää aidolta.

(Ja monellahan kesäisin hiukset vaalenevat auringon vaikutuksesta.)



Minä pidän omien hiusten väristä, ja parasta on se vaivattomuus kun ei ole juurikasvua enää! Ja ilmettä saa muutettua leikkauksella sekä noilla lähellä omaa väriä olevilla raidoilla. Muutamia tummempia/vaaleampia/punertavia raitoja, niin ilme muuttuu, mutta ei ole niin hassu kuin "tasainen värikypärä" päässä eikä häivähdystäkään omasta väristä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
21.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Makuasia sitten mitä väriä pitää kuaniina. Minusta maantien värinenkin voi olla kivan näköinen :) Riippuu niin paljon esim. hiusten leikkauksesta ja kunnosta yms. asioista. Hyväkuntoinen maantie on 100 x kauniimpi kuin huonokuntoinen värjätty!

Vierailija
8/18 |
21.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen viimeaikoina jostain syystä tarkkaillut ihmisten hiusten väriä ja todennut, että poikkeuksetta oma aito väri näyttää parhaalta tai ainakin paremmalta kuin paljon omasta poikkeava väri. Monilla iho näyttää paljon paremmalta, kun on oma luonnollinen väri hiuksissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
21.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

värjäsin hiuksiani monta vuotta, siitä alkaen kun olin 15v ja sitten 23vuotiaana leikkasin tukkani lyhyeksi kun halusin oman värini takaisin. Nyt on jo pitkä tukka ja ihan kiva väri kun olen nyt tähän itsekin tottunut, mulla on vähän keskiruskeaa tummemmat hiukset ja luonnonkiharat. Ei koskaan tullut hiesväristä kehuja sillon kun ne oli värjätyt :D

Vierailija
10/18 |
21.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tietysti siihenkin vaikuttaa se, miten tukka on leikattu, pitääkö sen puhtaana, ja miten se on laitettu.



Itse juuri kasvatan omaa väriä takaisin, olen puolisen vuotta kohta jo kasvatellut.. tyvikasvu näkyy tarkemmin katsottaessa jonkin verran, mutta onneksi värjätty osa ei ole ihan toisesta ääripäästä, joten kauempaa tai tietyssä valossa katsoessa tyvikasvua ei näe.



Itse lopetin värjäämisen koska inhosin sitä värjäyskierrettä ja hiusvärien mukana imeytyvät kemikaalit mietityttävät.



Raitojahan voisi joskus ehkä kokeilla, mutta nyt en innostu edes niistä, kasvatan koko tukkani oman väriseksi ja elän toivossa että aurinko tekee niitä raitoja sitten ihan luonnollisesti :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
27.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tietysti siihenkin vaikuttaa se, miten tukka on leikattu, pitääkö sen puhtaana, ja miten se on laitettu. Itse juuri kasvatan omaa väriä takaisin, olen puolisen vuotta kohta jo kasvatellut.. tyvikasvu näkyy tarkemmin katsottaessa jonkin verran, mutta onneksi värjätty osa ei ole ihan toisesta ääripäästä, joten kauempaa tai tietyssä valossa katsoessa tyvikasvua ei näe. Itse lopetin värjäämisen koska inhosin sitä värjäyskierrettä ja hiusvärien mukana imeytyvät kemikaalit mietityttävät. Raitojahan voisi joskus ehkä kokeilla, mutta nyt en innostu edes niistä, kasvatan koko tukkani oman väriseksi ja elän toivossa että aurinko tekee niitä raitoja sitten ihan luonnollisesti :)


Täällä kans kasvatellaan omaa tummaa tuhkanvaaleaa tukkaa takaisin ja nyt on jo sen verran reippaasti kasvanut että näyttää tosi kivalta! Vuosia on ollut tosi blondia väriä mutta luonnollisuus on alkanut houkutella enemmän. Pikkeuksetta näyttää nainen kauniimmalta omalla värillä. Itsellänikin iho näyttää ihanan kirkkaalta ja nuoremmaltakin kun on luonnon määräämä väri tulossa kokonaan takaisin, olkoonkin sitten jonkun mielestä "maantien" värinen. Mä haluan just ssellaisen aidon skandinaavisen lookin :)

Vierailija
12/18 |
27.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin päätin (vihdoin!) lopettaa värjäyskierteen. Mutta on niiiin tuskallista, kun raidoitetut latvat loistaa yhdessä tyvikasvun kanssa.



Kampaajani on tehnyt oman värisiä raitoja peittämään vaaleampia raitoja. Tätä sinäkin voisit kokeilla. Mutta teet kampaajalle selväksi, ettet halua väriä tyvikasvuun. Muuten se laittaa sinnekin väriä ja sitten olet taas kauempana tavoitteestasi.



Näiden oman väristen raitojen ongelmana on, että väri kuluu pois ja vaaleat raidat tulevat esinn, joten raidoitusta pitää toistaa ja toistaa. Kierre jatkuu, mutta toivottavasti loppuu jonain päivänä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
27.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vittumaisinta on se kun oma luonnollinen hius näyttää aina värjätyltä eikä sovi omaan luonnolliseen ihonväriin. t. tummatukkainen kalpeanaama

Vierailija
14/18 |
27.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi olla luonnollisen väriset hiukset kauniit, jos se luonnollinen väri on kaunis.

Mut maantienväri ei oo kaunis. Pitää olla sit jotenkin muuten erityisen näköiset hiukset, paksut ja luonnonkiharat esim, jotta ankee väri "peittyy" muiden ominaisuuksien alle.


se maantienväri on oikeasti hiuksissa usein jotain muuta, kun sen antaa kasvaa. Ei se juurikasvu ookaan kivan värinen, mutta kun tukka kasvaa, siihen tulee usein erilaisia sävyjä. Mulla on pitkä, paksu tukka, jossa on todella montaa eri väriä, yleisväri kuitenkin se maantie.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
27.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle on tehty niin, että värjätty omanväriseksi vain latvat tai siis ne osat , joissa on ollut poiskasvatettavaa väriä. Tyvet on jätetty käsittelemättä. Eihän se aina ole ihan sataprosenttinen match, mutta siistimpi kuitenkin kuin esim. kokonaan vaaleat latvat ja ruskea juurikasvu.

Vierailija
16/18 |
28.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

todellakin! "Maantie" vaalenee yleensä kesällä auringossa, jolloin saa kivasti raitaa päällihiuksiin.



Kiiltävät puhtaat hyväkuntoiset hiukset on kauniit - käsittelemätön hius on hyväkuntoinen. Toki tarvii hoitoainetta, eikä kannata suoristella tai föönata jatkuvasti.



Sinuna raidottaisin/värjäisin tukan nyt tummemmaksi, niin, ettei juurkasvua huomaa.

Vierailija
17/18 |
28.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja parasta on se, että ne ovat paljon hienomman näköiset kun kampaajan tekemät raidat :) Puhumattakaan siitä että koko pää olisi vetyperoksidi-blondi. Värjäämätön hius on kaunis, ja sen minäkin käsitin vasta 10 vuoden värjäämisen jälkeen. En pidä mahdottomuutena että joskus vielä värjäisin (=ottaisin raitoja, ei enää koko pään värjäämistä) hiuksiani, mutta pidän apljon omasta hiustenväristä mitä en ollut vuosikausiin nähnyt kuin juurikasvussa vähän.



Ja kuten joku aiemmin kirjoitti: se oma väri näyttää erilaiselta kun on pitkät hiukset, se 1cm mitä juurikasvussa näkee ei kerro yhtään mitään. Ja näin talvin hiuksen hieman tummuvat, mutta jos esim. 2vko etelänlomalla hiukset vaalenevat ja samoin käy kesällä. Ehkä nk. "surffajan hiukset" on lopputuloksena. Hieman alla olevien kuvien tapaan:



http://3.bp.blogspot.com/_THIqU_TTsHo/SrPD-a-8WtI/AAAAAAAAB3k/Fzpi0DK7C…



http://www.divavillage.com/images/Oct05/beachy_layered_hair_web707.jpg



Vierailija
18/18 |
28.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset


Hiukseni ovat tummanruskeat. Kesällä aurinko tekee niihin kivat raidat ja vaalentaa hiukan väriä :)



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi viisi