Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten lapsen saa opetettua uimaan???

Vierailija
13.01.2011 |

7v. tyttö on käynyt uimakoulussa, käymme silloin tällöin uimahallissa ja kesällä rannalla lähes joka päivä. Olemme antaneet pulikoida kellukkeiden kanssa, ilman kellukkeita, ohjatusti ja vapaasti. Mutta tyttö ei vaan opi!



Hän pelkää ihan hirveästi veden menemistä nenään, korviin ja silmiin ja kaikenlainen harjoittelu on täysin mahdotonta. Vapaasta polskimisesta hän nauttii suunnattomasti eikä hänestä silloin huomaa pelkoa, mutta heti jos pitäisi yrittää kastaa päätä, hypätä altaan reunalta veteen, laskea liukumäestä, kellua aikuisen tukemana, harjoitella uintiliikkeitä aikuisen tukemana jne. iskee paniikki eikä hommasta tule mitään. Ikinä tytölle ei ole mitään tapahtunut, eli mitään traumaa tämän pelon taustalla ei ole. Mikä avuksi???

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suojaa silmät ja nenän. Meillä 6v ennen pelkäsi veden menemistä nenään ja se haittasi harjoittelua, noiden lasien kanssa on paljon rohkeampi.

Vierailija
2/4 |
13.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

herkkyyskausi uimaan oppimiseen mennyt ohi. ootteko kokeilleet arkojen alsten uimakoulua? täällä pk-seudulla niitä ainakin on.

Entä menoa kylpylään, jossa voi laskea liukumäkiä? liukumäissä pakosti menee vettä naamalle mutta liukumäkien lasku niin hauskaa, että se vois voittaa pelon.



Tää asia on kyllä mulle vieras, koska meillä lapset sukeltaneet taaperosta asti j aoppineet ennen kouluikää uimaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
13.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitään arkojen lasten uimakouluja täälläpäin ei ole, hyvä kun tavallisia järjestetään pari kertaa vuodessa. Kylpylässä viihtyy yhtä hyvin kuin muissakin uimapaikoissa, mutta kuten sanottu, jos yrittää houkutella esim. sinne liukumäkeen, tulee paniikki.

Herkkyyskausista ei ole paljon apua ollut, tämä on jatkunut alusta asti...



ap

Vierailija
4/4 |
13.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta jos yhtään lohduttaa niin meillä on 11 v. poika, joka ei suostu tekemään yhtään mitään vedessä. Korkeintaan istuskelee altaan pohjalla matalassa päässä. Suihkussakin pitää käydä niin, ettei vaan mene yhtään tippaa vettä silmiin tai korviin. Kaikki keinot on kokeiltu...alkaa olla tosi epätoivoinen olo, kun mikään ei auta.