Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jäävätkö hoitsut ja lääkärit helposti koukkuun

Vierailija
12.01.2011 |

voimakkaisiin särkylääkkeisiin ja rauhoittaviin? Luulen niin.Kolmiolääkkeiden vaikutuksen alaisena ajaminen ei poista korvausvelvollisuutta jos törttöilet liikenteessä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
12.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi he söisivät lääkkeitä yleensäkään? Vastoin yleistä luuloa hoitsujen ei ole helppo saada lääkkeitä työpaikaltaan varsinkin nykyisin kun potilaille annettavat lääkkeet tulevat valmiiksi pussitettuina apteekista.



Pikemminkin epäilisin apteekin henkilökuntaa kun siellä istuvat lääkkeiden keskellä päivät pääksytysten. Lounaan puutteessa joku voisi napata pari piristävää pilleriä vaikka. Samalla kun pussittavat potilaiden lääkkeitä.

Vierailija
2/5 |
12.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

lääkkeitä juuri koskaan.Ibumax n.1x kk:dessa kipuun,muita ei ota,ei edes vitamiineja ym..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
12.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vastoin yleistä luuloa hoitsujen ei ole helppo saada lääkkeitä työpaikaltaan varsinkin nykyisin kun potilaille annettavat lääkkeet tulevat valmiiksi pussitettuina apteekista.

Ei näin ole läheskään joka paikassa. Ja aika paljon käytetään väärin esim. lihakseen pistettäviä huumaavia lääkkeitä:

"Lähihoitaja anasti sairaalasta huumausaineiksi luokiteltavia lääkkeitä

Käräjäoikeus ilmoitti TEOlle tuominneensa erään lähihoitajan ehdolliseen vankeusrangaistukseen, koska lähihoitaja oli anastanut työvuorojensa aikana sairaalan teho-osastolta huumausaineeksi luokiteltuja Oxanest-lääkeampulleja. Hän oli tekohetkellä toiminut laillistetun sairaanhoitajan

sijaisena.

TEO ryhtyi selvittämään lähihoitajan ammatinharjoittamista, jolloin ilmeni, että tämä oli aiemminkin syyllistynyt vastaavanlaisiin lääkeanastuksiin, joista hänet oli tuomittu sakkorangaistukseen. Hän oli työnantajalausunnon mukaan osoittautunut epäluotettavaksi potilasraportoinnissa ja selvitettäessä lääkkeiden katoamista. Hän oli myös sairaanhoidon

opiskelija.

TEO totesi, että lähihoitaja oli toistamiseen syyllistynyt rikolliseen menettelyyn saadakseen itselleen huumausaineiksi luokiteltavia PKVlääkkeitä. Hän oli rikokset tehdessään toiminut tilapäisesti terveydenhuollon ammattihenkilön tehtävissä ja käyttänyt hyväkseen terveydenhuollon ammattihenkilön asemaansa tekojen toteuttamisessa. Hän oli myös aiheuttanut potilasturvallisuusriskin anastaessaan potilaille tarkoitettuja lääkkeitä."

"Lääkäri käytti PKV-lääkkeitä työaikana

Sairaalan johtava lääkäri ilmoitti TEOlle, että sairaalassa työskentelevä lääkäri on käyttänyt päivystysaikana lihakseen pistämällä sairaalasta ottamiaan bentsodiatsepiinivalmisteita.

TEO hankki selvitystä lääkärin terveydentilasta ja työsuhteista sekä kielsi lääkärin omasta pyynnöstä häntä asian käsittelyn aikana toistaiseksi määräämästä apteekista itselleen PKV-lääkkeitä.

Asiassa saadun selvityksen mukaan kyseinen anestesiologian ja tehohoidon erikoislääkäri oli kärsinyt pitkään syömishäiriöistä, joihin oli liittynyt vakavia psyykkisiä ongelmia. Hän oli käyttänyt PKV-lääkkeitä yli kymmenen vuoden ajan, ja lääkkeiden käyttö oli ollut runsasta ja hallitsematonta. Hänelle oli kehittynyt voimakas bentsodiatsepiiniriippuvuus. Hänen sitoutumisensa hoitoon oli ollut yleisesti pinnallista. Hoitava lääkäri oli katsonut, että lääkärin työkyky oli alentunut ja hän tarvitsi kuntouttavaa laitoshoitoa. Lääkkeiden käyttö oli vaikuttanut lääkärin ammatinharjoittamiseen. Hänet oli useita kertoja tavattu työpaikaltaan lääkkeiden vaikutuksen alaisena, ja useampi työsuhde oli päätetty lääkkeiden väärinkäytön vuoksi. Lääkärin oli myös kaksi kertaa todettu ottaneen anestesiaosastolta lääkkeitä ja käyttäneen ne itse."

http://www.valvira.fi/files/ratkaisulyhennelmat/lyhennelmia_th_kantelui…

Vierailija
4/5 |
12.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä käyttää.Jackie the nurge,go!!!

Vierailija
5/5 |
12.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka yliopistosairaalassa olen töissä.

Päinvastoin toivon, etten koskaan joutuisikaan ottamaan, kun itse näkee lääkkeitten sivuvaikutuksia joillakin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi seitsemän