Tarvetta jälkiehkäisyyn tai huolestumiseen?
Hei! Olen 17-v tyttö ja huolissani siitä, voinko olla raskaana. Olemme poikaystäväni kanssa sopineet, että yhdyntä saa vielä odottaa ja kun sen aika tulee, niin ehdottomasti aiomme käyttää ehkäisyä. En siis ole koskaan vielä ollut varsinaisessa sukupuoliyhdynnässä, ts. penis ei ole koskaan käynyt sisälläni ja immenkalvo lienee täten vielä ehjä?!
Olemme kuitenkin poikaystäväni kanssa pari kertaa hieroneet alapäitämme vastakkain (ilman ehkäisyä) alusvaatteisillamme ja hyväilleet sormin niiden altakin. Poikaystäväni sai minun häntä hyväillessä siemensyöksyn, mutta silloin alapäämme eivät olleet lähelläkään toisiaan, vaan makoilimme sängyllä vieretysten. Minua alkoikin huolestuttaa, että olenko silti saattanut tulla raskaaksi, jos minua sormeillessaan pojalla on ollut omissa käsissään siemennestettä tai hän on saanut siemensyöksyn alapäitä vastakkain hieroessa niin, että molemmilla meillä on ollut alushousut jalassa. Voiko raskaaksi tuleminen näin olla mahdollista? Ehdin vielä huomenna käydä ostamassa jälkiehkäisypillerin ja vakaa aikomus siihen onkin ihan vain varalta, mutta onko aihetta huoleen?
Hyväilyn tapahtuessa kuukautiseni olivat loppuneet 1-2 päivää sitten eli meneillään oli kierron 7.-8. päivä, kun normaali kuukautiskiertoni on 28-30 päivää. Onko siis huoleni aivan turha, voinko jättää huoleti jälkiehkäisypillerin ottamatta? Puhuimme jo poikaystäväni kanssa, että nyt on ehkäisyasiat hoidettava valmiuteen, ettei vaan käy vahinkoa. Kuitenkin alkoi huolestuttaa, onko jo käynyt?
Jos olet tosissasi, niin olen pahoillani vastaukseni sävystä, mutta tämä kuulosti aivan provokaatiolta.
On hyvin, hyvin, hyvin pieni todennäköisyys että voisit tulla raskaaksi tuolla tavalla. Varmaankn reippaasti alle yhden prosentin mahdollisuus. Maallikkona sanoisin että alle sadastuhannesosan todennäköisyys että tuolla menetelmällä tulisi vahingossa raskaaksi. Äärimmäisen epätodennäköistä.
Hoitakaa tosiaan ehkäisy kuntoon ensisijassa. Eihän se vaadi sen enempää kuin että kaupassa käydessä nappaa mukaan myös yhden kortsupaketin ja pitää sitten sen aina saatavilla kun on noita herkkiä kahdenkeskisiä hetkiä. Eikä varmaan haittaa jos sitä käyttöä myös vähän harjoittelee ennen kuin on sitten se suuri päivä.