Kaksosilla eri isät
http://www.iltalehti.fi/raskausjalapset/2010122712920704_rb.shtml
Puolalaisilla kaksosilla on eri isät
Maanantai 27.12.2010 klo 15.31 (päivitetty klo 17.09)
Puolassa on syntynyt kaksoset, joilla on eri isät. Vastaavia tapauksia tiedetään maailmassa vain muutama.
Naimisissa olevalla naisella oli raskaaksi tulleessaan suhde toiseen mieheen. Kaksosten syntymän jälkeen nainen haki avioeroa. Hän teetätti isyyskokeen todistaakseen, etteivät lapset ole aviomiehen. Koetulokset paljastivat kuitenkin, että poikavauvan isä on naisen aviomies ja tyttövauvan isä naisen rakastaja.
Niin kutsutut erimunaiset kaksoset joilla on eri isä, ovat hyvin harvinaisia. Ne saavat alkunsa, kun naisen kaksi eri munasolua hedelmöittyy kahden eri miehen siittiöistä. Tämä on mahdollista, jos naisella on ollut ovulaation aikana useita seksikumppaneita ja häneltä on irronnut useampia munasoluja.
Tapauksesta kertoi puolalainen TVN24-uutiskanava.
STT
Kuvateksti: "kuvan kaksoset eivät liity tapaukseen". No eivät kai, kun kuvassa ei ole kaksosia vaan sama vauva peilattuna. Tutkikaa vaikka!