Miten/millä pestä matkarattaat, kun kangasosia ei saa irti?
Kommentit (9)
vaahtopesuainetta, joka hangataan kankaaseen ja jätetään vuorokaudeksi kuivumaan. Sitten imuroidaan pois. Olen pessyt aineella talvisin tahroja käytävämatoista, kun ei vielä mattopyykille pääse.
Kastelin ensin rattaat kunnolla lämpimällä vedellä. Sen jälkeen kaadoin nestemäistä pyykinpesuainetta kangasosille ja hankasin sienellä ja harjalla.
Lopuksi kunnon huuhtelu ja kuivatus lämpimässä kuomu avattuna.
Hyvä tuli! :)
jos vien ne suihkuun..mutta kerran muutkin ovat vieneet ja sen hyväksi kokeneet, niin taidanpa kokeilla sitä :) kiitos kaikille! :)
ap
Laita vaikka sauna päälle, niin kylppäri on kuivempi ja kuumempi. Nopsaan kuivuvat.
Tarkista muuten pestyäsi, ettei rattaiden putkiin ole mennyt vettä kääntämällä rattaat nurinpäin. Voi muuten olla ikävä ylläri kun seuraavan kerran kasaat rattaita ja sieltä putkista hulahtaa likaista vettä just pestyille kankaille.
Laita vaikka sauna päälle, niin kylppäri on kuivempi ja kuumempi. Nopsaan kuivuvat. Tarkista muuten pestyäsi, ettei rattaiden putkiin ole mennyt vettä kääntämällä rattaat nurinpäin. Voi muuten olla ikävä ylläri kun seuraavan kerran kasaat rattaita ja sieltä putkista hulahtaa likaista vettä just pestyille kankaille.
ap
joissakin kiinni parilla ruuvilla ja joissakin neppareilla. Olen laittanut kylmälle pesuohjelmalle koneeseen. Ja on kuin uudet :)
suiku-pesu epäilyttää, niin onkohan vielä olemassa sellaista huonekaluille (sohvat ym) tarkoitettua pesuainetta olemassa? Voi kai sillä pestä muitakin hankalia pesukohteita, joita ei halua kastella kokonaan.
ja peset mäntysuovalla.