Miksaupoissa ei myydä vähähiilihydraattisia valmisruokia?
Kommentit (21)
ettei kukaan ostais. Pasta, peruna ja riisi on halpaa.
mutta muuta sitten ei olekkaan.
varsin tyhmää
Valmiiksi paistettuja pihvejä? Valmista munakokkelia? Kukkakaalimuusia? Eikös karppiruoka ole helppo laittaa itse ja parasta vasta valmistettuna?
ettei nykyinen einesvalikoima ole karpille sopiva. Ei siis siksi, että einesruoka itsessään olisi paha asia.
jauhelihakastiketta, pizzaa, lihapullia, leipää ja munakasta. Ja minä voisin syödä.
potentiaalisesti vaarallisen uskonnon levittäminen on kielletty.
Tänään näin citymarketissa vähähiilihydraattisia aterioita.Oli useampia vaihtoehtoja. Olisivatkohan olleet Kokkikartanon valmistamia? Täytyy huomenna mennä katsastelemaan paremmalla ajalla. Kertokaa kokemuksia, jos joku on maistanut ja suosittelee jotakin tiettyä.
koska esim. kasvikset maksavat enemmän kuin vaikka peruna tai pasta. Toinen on myös, että kaikki meistä eivät vain lapa suuhunsa rasvaa vaan haluavat karppiannosten olevan myös kevyitä ja ilman turhia lisäaineita. Tämä tuskin onnistuu einesruuissa.
Ja jos on hiilarittomalla ruokavaliolla, niin kiitos mutta ei kiitos, edes vähähiilariset einesannokset eivät kelpaa.
Olen siis hankala ja teen oikein mielelläni ruokani edelleen itse :)
Valmiiksi paistettuja pihvejä? Valmista munakokkelia? Kukkakaalimuusia? Eikös karppiruoka ole helppo laittaa itse ja parasta vasta valmistettuna?
Maukkaampaa saa kun tekee itse.
Eikä se ole edes vaikeaa.
Myydäänhän kaupoissa hernekeittoa ja tillilihaa, sikanautaa purkissa ym.
ei yksittäisiä raaka-aineita..?
Melko yksipuolista vetää lounaalla purkki tillilihaa..nam.
ainakin kartan einesruokaa siksi, että niissä on lisäaineita ja en usko että ravinteet säilyvät. Ja esim karppileipä on mielestäni humpuukia ja rahastusta.
ettei nykyinen einesvalikoima ole karpille sopiva. Ei siis siksi, että einesruoka itsessään olisi paha asia.
esim. pakastevihanneksia ja joku liha/kalavalmiste.
Ja sitten on just salaatteja, hernekeittoa jne., ja aika monella kaupalla on valmisruokatiski josta saa ostaa vaikka täytettyjä paprikoita tms.
ei yksittäisiä raaka-aineita..?
Melko yksipuolista vetää lounaalla purkki tillilihaa..nam.
Testasin myös näitä Kokkikartanon VHH tuotteita. Toimii! Kokeilin broileria ja kermassa haudutettuja kasviksia.
En ole absoluuttinen karppaaja, mutta vähentäjä... ja nämä ovat kyllä kätevä, kun ei aina jaksa keksiä eväitä.
Vähähiilihydraattiset valmisruoat tai leipä eivät eroa mitenkään karppaajien kovasti parjaamista kevyttuotteista. Jos haluat syödä eineksiä, syö eineksiä äläkä valita.
Liian vähäinen kysyntähän se.. suomalaisille pittää olla pottua, kun pittäähän nyt pottua syyä!!