Onko assien puolisoita paikalla?
Kommentit (3)
Tämä oli niin suuri myönnytys, että puhun hänen kanssaan seuraavan kerran varmaan huomenna.
Meillä joulu on minulle vaikeaa: on niin vaikea tottua siihen, että jonain jouluna tulee lahja, toisena ei. Tietysti jos itse antaisin tarkat ohjeet, saisin mitä vain pyydän. Mutta sitten joskus erehdys sortumaan romanttisiin haaveisiin, että mies on varmaan itse miettinyt ja keksinyt minulle yllätyksen. Oma moka, voisi sanoa.
Eikä siis vaan nuo lahjat, vaan jotenkin jouluna kaipaisi tavallista enemmän, että saisi jotain huomiota tai että toinen olisi edes jotenkin samalla planeetalla.
- ap
ja niiden noudattamisen myötä joulu on miehelle tärkeä ja sujuu hyvin. Niistä myös puhutaan aina etukäteen, jotta mahdolliset muutokset ovat tuttuja. Näin voidaan jopa käydä vanhemmillamme kylässä ja joulupöydässä. Tämän vuoden - ja yleensäkin - suuri ongelma oli pukeutumisessa, jonka tuntoyliherkälle pitäisi olle vain pehmeää ja mukavaa, tyylissä voi sitten joskus ollakin vähän toivomisen varaa (puhtaudessakin olisi jos en nyysisi vaatteita öisin pesuun.
Joulu on aina vaikea miehelleni, mutta hän on alkanut vähitellen tottua, kun kaikki toistuu minun kanssani vuodesta toiseen sentään samanlaisena. Alkuun häntä oli vaikea saada ollenkaan esimerkiksi jouluaaton ruokapöytään - muka sairastui aina täsmästi juuri jouluksi. Lahjoja hän ostaa oma-aloitteisesti vain omalle lapselleen, mutta viime vuosina myös minulle, kun menen hänen kanssaan kauppaan ja osoitan, mitä haluan. Aatto sujui oman perheen ja anopin kanssa, tänään hän tuli kanssani minun perhettäni tapaamaan. Tämä oli niin suuri myönnytys, että puhun hänen kanssaan seuraavan kerran varmaan huomenna.