Aivan kamala ja nolo juttu, alapää raskausaikana. APUA!!!
Aivan hirveä ja kammottava juttu :(
Ajelin eilen alapääni posliiniksi. Ja mitä sieltä karvakasan alta paljastuikaan :(
Olen raskausviikolla 17 eli en edes puolessa välissä.
Ja alapäässäni on hirveitä, paksuja, kovia suonia! Iho ei ole enää pehmeä vaan tuntuu häpyhuulista ja sen seudusta, siitä reisien läheltä ihan kovalta ja siinä on kohollaan olevia suonia tms. rumia putkia!!!
Mitä minä nyt teen? Kehtaako tuosta sanoa neuvolassa?
Voiko niille tehdä mitään? Mitä ne on?
En ole ennen huomannut niitä sillä alue oli kunnon majavan peitossa.
Pitäisikö kasvattaa uusi majava ennen seuraavaa neuvolaa?
Vai pitäisikö mennä sinne nakuna että neuvolantäti näkee tilanteen? Se olisi kyllä hirvittävän noloa minulle :(
Mitähän mieheni sanoo jos huomaa tuon... Onneksi ei eilen huomannut vaikka pöyhytimme lakanoita. Oli pimeää eikä hän koskenut ihan sinne alas missä on reidet ja väliliha ym.
Katsoin peilistä kun ihmettelin niitä kohoumia ja kovaa ihoa. Melkein pyörryin.
Mitä minä teen nyt? Ajattelin että tilanne johtuu varmaan siitä että olen iltaisin vähän turvoksissa, mutta ihan samalta se näytti tänä aamunakin!!!
APUA!!!!
t. alapäärumilus
Kommentit (13)
Kiitos kun nostit tämän, pääsin muistelemaan tuota tilannetta ja raskautta :)
Kyllä vain, kaikki suonet, pullistumat, kohoumat ja kovettumat katosivat synnytyksen jälkeen ja sain normaalin alapääni takaisin :)
Ap
Mitäpä tuota ujostelemaan jos haluat ottaa sen esille neuvolassa, kuuluu raskausaikaan tuokin. Kyllä ne on siellä nähneet yhtä jos toistakin.
ja ihan varmasti sitten karvat niitä peittämässä! Hävisivät tosi nopsaan synnytyksen jälkeen.
Joillekin ne kohjut jää, vaikka synnytyksestä olisi aikaakin. Monilla alapää muuttuu pysyvästi raskauksien seurauksena - ei ole enää nuoren tytön pimpsa vaan synnyttäneen äidin römpsä. Nuo alapään suonikohjut ovat yksi lisämauste siihen raskaana olevan naisen seksikkyyteen. Näytä ihmeessä miehellesi kirkkaassa valaistuksessa ja pyydä antamaan suuseksiä :)
Miksi vaivaudut ajamaan alapääsi posliiniksi? Erityisesti raskausaikana luulisi sen siistimen olevan työlästä ja kun vielä tuollaista kaameaa suonta sieltä paljastuu.._/
sinipunaiset suonet kiemrtelevat punaisen kirjavalla kovettuneella iholla, joka on sheivattu piiitkästä aikaa. Sitten kun sänki alkaa kasvaa, on näky yhä jouluisempi..nam.
Kiitos vastauksista!
Juu, joulutoosalla ajattelin ilahduttaa ja ilahtuihan se. Onneksi oltiin pimeässä. Ei säikähtänyt joulukoristelua.
Suonikohjuja siis, hyh hyh.
En ole ensimmäistä kertaa raskaana mutta ensimmäistä kertaa tuli tuollainen vaiva.
Viihdyn kesäisin posliinina ja talvisin olen majava, se lämmittää mukavasti. Nyt teki vain mieli ajella ne pois, ihan helposti kävi ammeessa. Siellä löytyy mukava asento eikä minulla ole vielä suurta mahaa.
Voiko noille tehdä mitään? Vai pitääkö odottaa vaan että vauva on syntynyt ja toivoa että ne häviävät?
t. ap
Mulla on joka kerta tullut kauheet kohjut alapäähän, onneksi ovat joka kerta kadonneetkin. Ikävä kyllä ne on sit loppupuolella raskautta olleet ihan helkkarin kipeitäkin :(
Mulla on joka kerta tullut kauheet kohjut alapäähän, onneksi ovat joka kerta kadonneetkin. Ikävä kyllä ne on sit loppupuolella raskautta olleet ihan helkkarin kipeitäkin :(
Kuulostaa todella kurjalta :(
Hyvä että ne katosivat! Kumpa minullakin katoaisi. Ihan hirveän näköiset :(
t. ap
Nosto. Kai nää oikeasti katoaa synnytyksen jälkeen? Vai onko jollekin jäänyt? :(
Mulla on myös isot ja pulleat ja ehkä vähän roikkuvatkin isothäppärit raskauden aikana, koska raskaus vilkastaa alapään verenkiertoa. Raskauden jälkeen häppärit pienenevät normaaleiksi ja lopettavat roikkumisen. Nyt toinen raskaus menossa.