Aamupahoinvointi. Mitä muita syitä kuin raskaus?
Pidän raskautta epätodennäköisenä, koska käytän e-pillereitä. Monena aamuna on kuitenkin ollut samanlaista pahoinvointia kuin raskaana ollessa. Helpottaa kuitenkin puoleen päivään mennessä.
Kommentit (6)
Pääkin on kuvattu tässä lähiaikoina, joten aivokasvaimen voin jättää pois. Refluksi vaivaa ei ole, diabetekseenkin liittynee muitakin oireita. Haimasyöpä kuulostaa muuten vaan ikävältä, joten ei se.
ap
jos olen pitkään nukkunut liian lyhyitä yöunia ja/tai minulla on normaalia enemmän stressiä.
Joskus myös edellisen illan huomattavasti normaalista poikkeava ruokavalio tai ruokailurytmi aiheuttaa aamupahoinvointia.
jos en syönyt aamuisin mitään ja ryystin vain kahvia.
Varsinkin kun nousee sängystä ylös niin heti oksettaa.
Onko sulla miten terveelliset ruokailutottumukset?
Kyllä sokerit saattaa olla perseellään vaikkei olisi sokeritautia: jätät ruokailuja väliin ja se mitä syöt tekee piikkejä.
Itselläni esim. liian kovatahtinen laihduttaminen ja liikunnassa ylimeneminen saa aikaan saunassa pyörrytyksen tunnetta ja voimattomuutta. Kun syö ja ottaa iisisti niin menee ohi.
närästys, refluksi, diabetes, haimasyöpä, aivokasvain. Pick your choice.
Mun mummolla 85 vuotta oli aamupahoinvointia. Aamuisin ei voinut syödä mitään. Hänelle ehdotettiin että se olisi diabetesta, mutta sokeritestit oli kunnossa. Muutaman kuukauden ihmettelyn jälkeen paljastui se haimasyöpä ja sit olikin jo saattohoidon aika.