Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minä en tykkää siitä, että vieraat puuttuvat ruuanlaittoon, kattamiseen tai siivoukseen.

Vierailija
19.12.2010 |

Jos pyydän ihmisiä ruokavieraiksi, he saavat vain olla ja nauttia. Teen keittiöhommat ihan mielelläni omaan tapaani. Eikä meille tarvitse myöskään tuoda nyyttikestikasseja mukana. En pyytäisi syömään, jos rahasta olisi niin tiukkaa, että olisin ruokakassia vailla korvaukseksi.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
19.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä mäkin yhden ruuan kestitän ja passaan, mutta useamman yön vieraat saavat mun puolesta jo auttaa ruuissa yms. Itse ainakin tarjoudun auttamaan.

Vierailija
2/6 |
19.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

On jopa loukkaavaa tarjota taloudellista korvausta tarjoilusta. Aikaahan vieraiden "passaamiseen" ja herkkujen valmistamiseen kuluu, mutta ei meille kukaan ole vielä väkisin ängennyt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
19.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tartte auttaa. Ja kukapa nyt toisten luona venyy pitempään kuin 2-3 yötä? Sen ajan voin passata.

Vierailija
4/6 |
19.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos taas yhdessä sovitaan esim. tyttöjen illasta, niin asia on hiukan eri.



Ylipäätään olen hiukan "mustis" keittiöstäni. Se ei ole kovin tilava, joten teen ja säädän siellä mieluummin yksin omalla tyylilläni, omaan tahtiini.

Vierailija
5/6 |
19.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

minusta olisi _noloa_ jos vieraat pyrkisivat "korvaamaan" ruokailunsa tms. jopa useamman paivan vierailulla. Astioiden viemisessa keittioon saa auttaa ja meidan lapsien kanssa leikkia, muuten en halua apua (tassa auttaa tietysti myos se, etta mieheni ja mina teemme molemmat kotitoita, jos olisin aivan yksin tekemassa asia voisi olla eri minullekin). Tietysti, jos vieraillaan vahavaraisten tai sairaiden/vammaisten ihmisten luona, taytyy lahtokohtien olla ihan erit, mutta meille tullessa todellakaan ei tarvitse.

Vierailija
6/6 |
19.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sisarusten kanssa voin tehdä ruokaa yhdessä, samoin vanhempien. Muut sukulaiset voivat pysytellä olohuoneessa keittiötöiden ajan. Laitan kyllä mielelläni sisaruksillekin "valmista pöytään", että saavat vain nauttia. Ehtivät kyllä kokata ja tiskata ihan riittävästi omissa kodeissaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän seitsemän