Koska teette joulusiivouksen?
Itse teen vain perus viikkosiivouksen, mutta matot tuli sentään pestyä.
Kommentit (26)
Eli joku ilta ens viikolla imuroidaan ja tiskata pitää kunnolla viimesen kerran ennen lähtöä to-iltana. Aattoaamuna sit vaan huuhtasen lähtiessä aamiasastiat.
-Tänään vien ylimääräisiä tavaroita varastoon. Siivotaan tyttären huone.
-Huomenna pyykin pesua.
-Maanantai menee kaupassa lahjoja ostellessa.
-Tiistaina pesen kylppärin
-keskiviikkona vaihdan lakanat ja pesen ne.
-torstaina taidan imuroida ja pestä lattiat, pyykiä pölyt.
Siinä se sitten onkin.
tosin epäilen,e ttä tuloson lähinnä silti viikkosiivoustasolla. Meillä vaan se viikkosiivous on niin "päällöisinpuolin" että sitä ehkä ei lasketa ollenkaan? EN siis siivoa mitään kaappeja, mutta pesen lattiat ja seinät ja vessat ja kaapinovet, jne.
On tosin kaikkea muutakin tekemättä, eli pikkuhiljaa täytyy tehdä jouluvalmisteluja. Ja töissäkin täytyy käydä.
Aika perussiivousta meilläkin, mut yritän keittiön laatikot ja kaapit siivota. Matot on pesulassa.
Ensi viikolla joku pv vessan pesu ja torstai-iltana vielä imurointi ja paikkojen järkkäilyä.
kun silloin tulee sukulaiset, niin on sitten siistiä. =)
-vaihdan lakanat
-tamppautan matot pihalla
-imuroitutan lattiat
-imuroin pahimmat pölyt pinnoilta
-laitatutan astiat tiskikoneeseen...
-pesen pyykkikopan tyhjäksi
-pyyhin eteisen märällä rätillä
-pyyhin takkahuoneen lattian märällä rätillä
-pesen vessoista altaat, pöntöt ja tasot
-pesen yläkerran vessan lattian
-vaihdan puhtaat pyyhkeet
Sit vaan kuusi sisään ja rojut niskaan!
ja tavarat paikoilleen, ja normaali viikkosiivous. Torstaina sitten imurointi, lattian luuttuaminen ja pölyjen pyyhintä, todennäköisesti lasten huoneet on siivottava uudestaan. En tee mitään joulusiivousta erikseen, ei ole tarvis, kun on muutenkin jo puhdasta. Kehtaa kyllä aattona ottaa anoppi vastaan:)
yhden lapsen synttäreiden vuoksi. Se jotenkin motivoi. Sitten teen vain perussiivouksen ennen joulua. ei meille tule vieraitakaan ainakaan useimmiten
Meillä on siis aina aika järkky sotku. Mutta nyt ollaan noin viikon ajan siivottu puoli tuntia päivässä, alkaa olla kohta kaikki tarvittavat paikat puunattu.
tässä nyt pikkuhiljaa pitkin syksyä. Massiivinen kirppariprojekti ja isävainaan kamoista eroon hankkiutuminen loppusuoralla, ja nyt pitäis yrittää saada vielä vähän kamaa varastoon ennen joulua..tavoitteena tälle päivälle vielä pari koneellista pyykkiä ja tavaroiden paikalleen laittoa, verhojen silitys ja ripustus.. Siitä sit vähitellen joulusiivoa kohti.
Siivoajat käyvät meillä säännollisesti joka toinen viikko. Kävivät siis tämän viikon keskiviikona, se riittää. Ensi viikon torstaina eli aatonaattona lähdetään pariksi viikoksi lämpimään eli imurointi pakkaamisen jälkeen riittää:)
Meillä ei tehdä viikkosiivouksia eikä suursiivouksia, vaan joka päivä siivotaan jonkin verran ja tarpeen mukaan putsataan nurkkia ym. Sen verran olen tsempannut joulun vuoksi, että olen käynyt läpi kaappeja ja vienyt roinaa kirppikselle ja roskiin. Uunin puhdistin ekstratarkkaan, koska sillä on paljon käyttöä näin joulun alla.
on käyty läpi. Johan tässä vuosi asuttiinkin ilman niiden siivousta. Lisäki ole jakanut itselleni, mihelle ja pojalle siivousalueet. Ne pitää olla valmiit ennen to iltaa.
Siis matot pesty, pölyt pyyhitty, tasot siivottu yms.
Mukava viettää koko joulu kotona kun ei tarvi koko ajan miettiä jotain ylisotkusta kaappia:P
Siivoan vain sen mikä on tarpeen. Eihän kukaan vietä joulua miettimällä voi kun on sotkuista.
Olen armollinen itselleni ja muidenkin siivouksille/siivoomattomuuksille. Kuten myös kokkauksille tai kokkaamattomuuksille.
Joulun merkitys, mitä se tarkoittaa itsekullekin. Itse Joulun Herra, hän ei vaadi meiltä jaksamista, hän ei ollenkaan odota siivoustouhuista tohinaa. Saat touhutella, pölyjä huiskutella, ruuan kanssa puuhastella, tai olla puuhastelematta mitään. Eikö olekin hienoa!
Joulu voi olla myös lapsosten, leikkimielisten aikuisten, juurikin mukavien puuhien täyttämää tai vain leppoisan oleilun aikaa.
Kyllä meillä puuropata porisee jouluna ja kinkkukin uunissa tirisee, mutta saa olla olemattakin.
Siivouksesta emme aio tressata ja nurkkia koluta vain jouluksi. Perussiistiminen saa riittää.
tai siis me teemme...en tee mitään täällä yksin.