Virkkusen peruskoulu-uudistus tyrmätty, siirtyy seuraavalle hallitukselle!
Ei siis tule pakkoruotsin aikaistusta, ei draamaa eikä muita höpöhöpöaiheita. Nyt näistä aiheista päästään oikeasti keskustelemaan vaaliteemoina.
Kiitos Keskustalle tästä hienosta työstä!
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/1135262435974
Kommentit (8)
Hän on ajanut pakkoruotsin aikaistusta ja draaman lisäystä niin suurella vimmalla, että nyt hän kyllä kokee melkoisen arvovaltatappion.
draama nyt vielä olis mennyt, mutta pakkoruotsi
En oikein ymmärrä tuota draamaakaan. Melkoinen kustannus ja byrokratian lisääntyminen, jos perustetaan kokonaan uusi aine. Siihenhän tarvitaan omat opettajat ja opettajien koulutus yliopistoihin. Näinä aikoina, kun rahaa kasvaa puissa...
Eikö sitä draamaa voisi lisätä vaikka äidinkielen tuntien yhteyteen, jos se on niin tärkeätä?
Miksi draaman saaminen erilliseksi aineeksi on niin tärkeää Virkkuselle?
Miksi pakkoruotsin aikaistaminen on niin tärkeää Virkuselle? Tämä kun on jopa vastoin Kokoomuksen omaa kantaa, sillä puoluekokous äänesti pakkoruotsia vastaan.
Mistä siis nämä kaksi pakkomiellettä juontavat juurensa?
että tämän ns. tuntijakotyöryhmän puheenjohtaja Timo Lankinen ilakoi jo etukäteen, ennenkuin työryhmä oli edes käsitellyt asiaa saatika tehnyt mitään päätöksiä, että pakkoruotsi kyllä pysyy!
Ja Kokoomuksen Vahasalo myönsikin myöhemmin, että työryhmä ei saanut edes käsitellä ruotsin pakollisuutta, vaan se oli jo ennalta määrätty.
Heheh, eipä mennytkään ihan suunnitelmien mukaan!
tässä nimittäin keskustanuorten kannanotto, joka ainakin osittain liittyy tuntijakoasioihin:
"Kurvisen mukaan pakkoruotsi on yksi tekijä, joka estää suomalaisnuorten kielitaidon monipuolistumista. Tuore tutkimustulos ylioppilaskirjoitusten rakennemuutoksen vaikutuksista osoittaa, että nuoret ovat erittäin turhautuneita ruotsin kielen opiskeluun. Pojista enää puolet kirjoittaa ruotsin, joka on kuitenkin vienyt merkittävästi opiskeluresursseja. Pakkoruotsin vuoksi aikaa ei kuitenkaan liioin ole jäänyt sellaisten kielten opiskeluun, joita nuori oikeasti kokisi tarvitsevansa ja haluavansa oppia.
- Kaikilla ei ole kykyä tai halua opiskella samaan aikaan useampaa kuin kahta vierasta kieltä, joten ruotsi ei toimi porttina muille kielille, vaan pikemminkin tulppana. On suoranaista typeryyttä pakottaa jokainen nuori opiskelemaan ruotsia ja viedä näin resursseja muilta kieliltä, arvostelee Kurvinen."
http://www.keskustanuoret.fi/portal/suomi/ajankohtaiset?bid=752
Harvoin tekee minkään päätösten takia mieli vaihtaa puoluekantaa, mutta nyt saattaa jäädä äänestämättä kokoomusta. Hieno juttu, että Virkkusen päätön ehdotus ei mennyt läpi!