Onko julkisella paikalla imettäminen noloa?
Näin joulushoppailujen aikaan on mieleeni tullut kysymys imettämisestä julkisilla paikoilla, esim. kauppakeskuksessa. Itseäni ei häiritse yhtään imettää julkisesti eikä haittaa jos tissi hiukan vilahtaa näkyvillä mutta olen alkanut miettiä, että aiheutanko sillä jotain yleistä pahennusta tai vaivaantuneisuutta? Eli mua ei nolota, että mun tissi näkyy mutta mua häiritsee ajatus siitä, että joku ottaa siitä itseensä, että imetän siinä kaikkien katseiden alla... Outo ajatus ehkä mutya ymmärtääkö joku mitä tarkoitan?
Missä siis hoitaa imetyspuuhat just esim kauppakeskuksessa? Ihan "mäkkärin pöydässä" oman syömisen ohessa, penkillä keskellä ihmisvilinää, vessassa... Tuntuu itsestä jotenkin epäreilulta, että pitäs mennä imettämään jonnekin vessaan.
Voiko joku loukkaantua tai paheksua sitä, että imetän esim. kauppakeskuksen penkillä?
Kommentit (7)
Ja suoraan sanottuna itse en jaksa edes miettiä mitä muut ajattelevat. Siinäpä paheksuvat. :)
Minä en ainakaan mihinkään vessaan mene imettämään, en itsekään suostu vessassa syömään :)
imetin siellä mäkkärin pöydässä ja vaikka missä. Olis ollut hiukka vaikeeta mennä vauvan ja 2 pienen lapsen kanssa vaikkapa vessaan imettämään. Se on kuule ihan sama mitä muut ihmiset ajattelee. Ei ole mitenkään paheksuttavaa, kun pieni ihminen saa ravintoa.
Vauvalle tuli nälkä. Käänsin hänet kantoliinassa sopivaan asentoon ja raotin imetyspaitaa ja -liiviä sen verran, että sain vauvan rinnalle. Vauva imi aikansa, kävelimme kaupoissa, tutkimme tavaroita jne. Vauva irrotti rinnasta ja nukahti, suljin liivin ja paidan luukun. Noin kymmenen minuutin kuluttua mieheni kysyi, että pitäisikö meidän käydä jossain kahvilla kohta, varmaan vauvallekin alkaa tulla nälkä.
Edes oma mieheni ei siis ollut huomannut, että imetin julkisesti, vaikka oltiin ihan vierekkäin kävelty ja juteltu ostoksistamme.
Samaista vauvaa imetin samassa iässä samalla tekniikalla myös ruokaravintolassa, jossa olin ystäväni kanssa syömässä. Hän istui minua vastapäätä ja sanoi, että jos ei olisi tiennyt minun imettävän, ei olisi sitä huomannut.
Imettää voi siis hyvinkin vähäeleisesti, ei se välttämättä ole "tissit tiskiin"-meininkiä ollenkaan.
olen pyrkinyt imettämään lastenhoitohuoneissa. Vessassa en imetä. Pikaruokalassa ihan ok imettää. Ainoastaan kerran harmitti, kun olin venannut vauvan kanssa hoitohuoneeseen melkein puoli tuntia, kun joku oli sinne linnoittautunut lukon taa. Jouduin sitten imettämään Stockmannin täpötäydessä ravintolassa. Mua ei hävettänyt (Boob-paidan kanssa ei mitään näy), mutta harmitti, jos jotain muuta asia haittasi. Ja ketutti se äiti ja isä(!) vauvoineen, jotka sieltä huoneesta loppuviimein tuli. Oikeesti sinne olisi mahtunut toinenkin, jos vain olisi jätetty lukitsematta. Onneksi joissain paikoissa imetyspaikka on erillään lukittavasta huoneesta.
Ei ehkä noloa mutta epäkohteliasta kyllä
Onko julki-imettäminen epäkohteliasta? Miksi se on epäkohteliasta? Tätä just mietin tuolla kylillä ollessa... Eli onko se yhtä epäkohteliasta muita kohtaan imettää just vaikka penkillä kuin vaikkapa huutaa kovaan ääneen puhelimeen, piereskellä, tuijottaa, ohittaa jonossa...jne.
Kun tuntuu, että miten nyt maailman luonnollisin asia voisi olla epäkohteliasta tai paheksuttavaa. Tosin hoidetaanhan moni muukin "luonnollisin asia" suljettujen ovien takana...
AP
Musta imettämisessä ei ole mitään noloa, mutta toisinajattelijoiden loukkaamisen välttämiseksi yritin kyllä tehdä sen niin ettei kukaan näkisi ainakaan kovin selvästi. Esim. jossain syrjäisessä nurkassa.