Suositelkaa lautapeliä aikuisille?
Pukin konttiin peli, mutta mikä?
Kommentit (17)
tuota Carcassonea suosittelen. Toinen mikä on tosi kiva, niin Bohnanza.
ja nimestä huolimatta ei käsittele kaljaa ollenkaan.
Myös Party-Alias oli kiva ja haastava.
Sukupuolten taistelu, emäntä vs. isäntä ja rummicub. Silmäpelikin ihan kiva.
ehdottomasti Bohnanzalle!!! Ihan loistava peli. Myös Touché on hyvä tai Rappa-Kalja.
vai mikä se nyt on. Sit on kovasti suositeltu, mutten ole vielä testannut.
Toinen suosikkini on Alhambra. Siihen saa halutessaan lisäosiakin. (saa tuohon Menolippuunkin lisää reittejä)
Carrassosta en ole itse "syttynyt", vaikka muu perhe tykkääkin siitä ja meillä on lähes kaikki lisäosatkin.
(lapset siis pelaa näitä ns aikuistenpelejä).
Tässä tulikin roppakaupalla vastauksia, nyt vaan kauppaan katselemaan noita pelejä.
Kysyisin vielä Carrassosta, että onko se hyvä ihan pelkältään, vai pitäisikö siihen ostaa yksi monista lisäosista. Se näkyi olevan edullinen. Onko lisäosilla väliä missä järjestyksessä ostaa?
Kannattaa ostaa ainakin yksi lisäosa, sillä peli koukuttaa vahvasti ja sitä on kiva pelata pidempään. Pelkällä perusosalla tulee aika lyhyt peli. Eipä sillä taida olla väliä minkä lisäosan ostaa ekana, vähän voi katsoa sen mukaan mikä itseä kiinnostaisi
ne on meillä ainakin kovassa käytössä. Scrapple vaatii aikamoista miettimistä ja keskittymistä, ei ainakaan illanistujaispeliks oikein sovi.
Myös Pictionary on varmasti hauska!
on ihan paras! meillä Pohjoismaat versio, joka sopii 2-3 pelaajalle. Meidän lapset on vielä niin pieniä, että eivät osallistu :)
Muita kivoja: Carcassonne, Catanin uudisasukkaat, Thurn und Taxit, Ubongo, Blokus...
Itse toivoisin joululahjaksi Mallorca -peliä
Alhambra helppo
El Grande - vähän enemmän haastetta
Roborally insinöörimielisille