Gradusta tuli sittenkin cum laude
Kirjoittelin tänne viime tiistaina otsikolla "Gradusta non sine -> masis iski".
Sain tänään gradustani lausunnon ja cum laude siitä sitten tuli ja ihan helposti, ei ollut tarkastajilla näkemyseroja. Ohjaani sitten vain järjesti mulle vähän jännitystä viime viikolla kun alkoi puhumaan non sinestä.
Non sinekään ei olisi enää ollut kauhea pettymys. Tärkeintä oli valmistuminen ja hirveä helpotus siitä että gradu on ohi ja tutkinto vihdoin kasassa - 17 vuotta opintojen aloituksen jälkeen.
Mutta nyt siis olen hyvin tyytyväinen keskiverto-graduuni.
Olin jo perjantaina valmistumisjuhlissakin yliopistolla ja hienoa se oli - sikäli kun jaksoin väsymykseltäni nauttia juhlasta. Ja jokinlaiset valmistumisjuhlatkin ehkä ovat tulossa, kunhan tästä nyt tokenen.
Oli uskomaton tunne siivota työpöytä viikonloppuna gradupapereista. Nyt sitten vain työnhakuun, vaativa urakka sekin. Pohjalla yli 10 vuoden kokemusta IT-alalta mutta aion hakeutua uudenlaisiin tehtäviin, joten sikäli jännittää.
Tsemppiä muille gradun tekijöille ja erityisesti ns. ikuisille opiskelijoille - lopussa kiitos seisoo!
Kommentit (14)
Ajattelinkin, että vähän ylireagoit tunnekuohussasi :)
Kiva lukea tällaisia viestejä välillä.
Gradun teko on tosi iso homma. Itse ainakin koin, että siinä tuli puserrettua itsestä kaikki se, mitä olin yliopisto-opinnoissani oppinut. Ilman gradua opinnoista ei olisi jäänyt paljoakaan käteen.
t. toinen cumulainen, jonka ei IKINÄ ole tarvinnut kertoa arvosanaa kenellekään.
Olet arvosanasi ja juhlasi ansainnut, hieno homma!
jospa minäkin josku t. itsekin gradun parissa toista vuotta tuskailleena jo 7v sitten opintonsa aloittaneena kahden lapsen äitinä:)
Nimim. "Tammikuussa seminaariin" : )
Seuraavan vuoden ajan ihmettelet, mitä tällä kaikella vapaa-ajalla voikaan tehdä :D Se on ihana tunne!
Hieno suoritus!
Minäkin muistan sinut ja vaikka lohdutin, ettei kukaan sitä arvosanaa koskaan kysy työnhaussa (hyvä jos edes gradun aihetta), niin itselle sillä on merkitystä! Hieno juttu.
Muistan itsekin vielä valtavan helpotuksen tunteen, kun graduarvostelu tuli ja sain 14 vuoden opinnot päätökseen (2 tutkintoa). Kiva, että kävit juhlassakin! Jospa nyt ehtisit hetken rentoutua ja nautiskella, kun valtava urakka on ohi?
muistan viestisi ja vastailinkin. Nyt nautit hetken ja muhit hyvissä fiiliksissä ennen uusia haasteita. Onnea! T. Huuhaa humanisti
Hieno päätös vuodelle!