Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Montako tuntia sinulla supisteli kunnes tajusit

Vierailija
09.12.2010 |

että synnytys on alkanut? Ja tarkoitan nyt säännöllisiä supistuksia.



Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
09.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Epäsäännöllisiä todella kipeitä supistuksia n. 5 tuntia.



Supistuksia tuli vain kerran tunnissa mutta olivat sellaisia että huuto pääsi ja tähtiä näkyi.



Lähdin stten sairaalaan jos saisin kipulääkettä että saisin kotona nukuttua. En uskonut että lapsi syntyy. Eikö mitä, olin 8 senttiä auki, saliin vaan ja lapsi syntyi tunnin päästä.

Vierailija
2/10 |
09.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ekalla kerralla kun ei voinut tietää, supistuksia oli tullut 5-10 minuutin välein koko yön eli noin 8 tuntia, ennen kuin lähdettiin sairaalaan. Ja vielä matkalla pelkäsin, että kyseessä on väärä hälytys ja joudutaan takas kotiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
09.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tokalla kerralla synnytys alkoi vesien menolla jolloin tiesin heti ennen suppareita. Kolmannella kerralla valvoin 2 yötä supistelujen takia ennen kuin tajusin että tosi kyseessä.

Vierailija
4/10 |
09.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun sinulla supisteli 2 yötä niin oliko päivät kuitenkin ihan ilman supisteluja siinä välissä?



Vierailija
5/10 |
09.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eka rupesi syntymään vesien menolla. Tai ei siis ruvennut syntymään vaan mut passitettiin kotiin odottamaan supistuksia. Niitä tuli harvakseltaan ja epäsäännöllisesti joten jouduttiin käynnistämään. Oksitosiini sai supistukset vihdoin alkamaan mutta hitaasti ja monta kertaa jouduin pettymään kun ei kohdunsuu ollutkaan auennut vaikka luulin niin.



Toka käynnistettiin myös ja säännöllisten supistusten alettua lapsi syntyi parissa tunnissa, tiesin kyllä sitten aika pian että nyt se tapahtuu.



Kolmannelta supistukset alkoi aamuseiskalta, heräsin siihen. Niitä alkoi heti tulla 5-10min välein ja arvelin että kai se nyt sitten syntyy. Syötiin aamupala, vietiin isommat hoitoon ja ajettiin sairaalaan, supistukset jatkui samanlaisina mutta kipeytyen. Kymmeneltä pääsin synnytyssaliin ja yhdeltä syntyi tyttö. Tää kolmas oli ihana synnytys kun jotenkin tuntui että keho osaa hommansa. Kaksi edellistä kun oli tipalla käynnistettyjä ja sikäli "luonnottomia". Kolmannesta jäi tosi hyvä fiilis.

Vierailija
6/10 |
09.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

supistukset alkoi aamulla, taisin herätä niihin. Ja heti tiesin että tänään syntyy -ja syntyihän se illalla klo 22 jälkeen. Kahdessa seuraavassakin olen heti tiennyt mistä on kyse. En ole edes aiemmista supistuksista ollut huolissaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
09.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun ei koko raskauden aikana ollut ollut yhtään supistusta ja raskaus oli jo 2 viikkoa yliajalla

Vierailija
8/10 |
09.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tiesin silloin yöllä heti, kun supistukset alkoivat, että nyt nämä on niitä, aamuun asti niitä jaksoin, sitten kun mies heräsi, kerroin, että nyt varmaan kannattais meidän lähteä. Illalla sitten esikoinen syntyi.



Toisen kohdalla ei tullut supistuksia, vaan lapsivedet lähtivät ja mentiin sitten sairaalaan tarkistuttamaan tilanne, ja jätättivät mut sinne odottelemaan supistuksia, niitähän ei kyllä tullut, eli lääkkeillä jouduttiin käynnistämään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
09.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tajuta millään, että avautumisvaihe tuntuisi niin kivuttomalta..! (ok, ponnistus sitten sitäkin kivuliaampi).

Vierailija
10/10 |
09.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla oli kovia supisteluita 2 päivän ajan etenkin öisin noin vartin-30 min välein. Päivällä väli venyi vähän pidemmäksi ja siksi en tajunnutkaan että synnytys alkamassa. Lopulta olin aivan puhki ja kävin sairaalassa missä lekuri laittoi homman vauhtia kopeloimalla kohdun suuta. Ehdin palata kotiin tunniksi ja sit takas sairaalaan. Suppareita tuli jo muutaman minuutin välein. Lapsi syntyi 5h päästä mutta kyllä oli ne pari päivää aika tuskaa.