Kysely: Valtion leivissä voidaan aiempaa paremmin
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010120912838250_uu.shtml
Miksei sitten yhtään tunnu siltä? Työkaveritkin ihmetelleet tällaista uutisointia. Meilläkin tulossa yt:t jossa sovitaan irtisanomisista. Tarjolla on myös halukkaille 2 palkkaluokan palkan pudottamista, vapaaehtoisesti ollaan luovuttu jo lomarahasta vaihtamalla se vapaaksi. Tuosta viimeisestä ei siis säästä millään enää.
Kommentit (8)
että kaikki erinomaisesti ja kehutaan omaa kuntoa ja innostusta täysillä. Epäilen, että kyllä ne kyselyjen vastaukset menee virastolle per henkilö. En luottaisi etteikö mene, joten minäkin varmistelen omia asemiani yt:ssä kehumalla. Oma nahka on pelastettava.
meillä oli yt:t vuosi sitten ja vieläkään työyhteisö ei ole toipunut siitä. palkkaneuvottelut meni ihan perseelleen, käytännössä ei ole ollut palkankorotuksia kahteen vuoteen eikä tule seuraavaan kahteen vuoteen. Me ollaan kaikki alipalkattuja.
valtion johtotasolla ja akateemisten palkoissa suhteessa yksityiseen sektoriin eli saavat valtiolla huonommin.
Toimistohenkilöissä, merkonomit, tradenomit jne saavat taas keskimäärin parempaa palkkaa valtiolla kuin yksityisellä.
ja siis vastasin. Olen virkavapaalla ja lomake tuli postissa kotiosoitteeseen