10v pojan joululahjatoiveet
Kiva kun joka vuosi joululahjan muodossa saa tuottaa vain pettymyksiä. Lapsi halusi 7-vuotiaana (ei osannut kirjoittaa) itselleen läppärin lahjaksi. Myöhemminkin lahjat ovat olleet yleensä aina yhtä "epäsopivia".
9v jouluna hän halusi iPhonen.
Nyt 10v jouluna hän haluaa "vain" seuraavat lahjat:
- iPad
- Puukko/linkkari
- Sytkäri ja bensaa
Hiio-hei??? Mikään muu ei käy. Ja juu, hän haluaisi nimenomaan kuljettaa puukkoa ja sytkäriä koulussa mukana. Arvaatte, saako?
Kommentit (23)
Kesällä sitten veistettiin kaarnaveneitä. Oli oikein kehittävä lahja oikein käytetttynä.
Minua kovasti huolettaa siis syyt lahjatoiveisiin.
koska joutuvat siskon kanssa aina tappelemaan tuosta ainokaisesta.
Sitten pyysi hieman legoja ja ps-pelin.
Kissoille leluja ja pikkuveljelle myös.
Aina suhteellisen vaatimattomat toiveet, jotka tänäkin vuonna toteutetaan.
- Perhokalastusidonta-setti
- 3 kg klementiinejä
- 20€
- 2 kg karkkia
- Oikein hyvä joulu
11-vuotias poika kyseessä.
puukko, sytkäri, bensaa....
Mutta tietty me ostetaan lahjoja ja kysellään toiveita. Hän haluaa sytkärin ja linkkarin/puukon siksi, että hänen ihailemillaan "isoilla pojilla" ne on. Bensaa sytkäriin siis siksi, että hän haluaa sellaisen zippon tms.
Muistan kyllä kersana tilanneeni itselleni varmaan 12v sytkärin (halvan, tyhmällä tekstillä) se oli jotenkin olevinaan hienoa. Mutta olin kutosella silloin ja tää sälli on nelosella vasta. Mutta en olis vanhemmilta pyytäny joululahjaksi, mut toisaalta eipä me olla samanlaisia.
Isä ei tosiaan aio noita antaa, koska poika on ikäisekseen lapsellinen ja tilaisuus tekee varkaan. En ihmettelis jos vetäisi väärässä porukassa veitsen esille ja se olis menoa. Hän liikkuu "porukoissa" tai ainakin ihailevasti pyörii liepeillä.
ne kumppanin lapset, jotka on häiriintyneitä ja joiden haluja tekemisiä arvioidaan aina raskaimman kautta...?
Meillä halus molemat pojat ( toinen täytti just 11-vuotta ja toinen heti tammikuun alussa 10-vuotta) uudet tietsikat ja lumilauta-paketit. Molemat saa molemat, kalliimpaa, kuin ap:n mainitsema lapsi, mutta ehkä myös tervehenkisemät.
Meillä halus molemat pojat ( toinen täytti just 11-vuotta ja toinen heti tammikuun alussa 10-vuotta) uudet tietsikat ja lumilauta-paketit. Molemat saa molemat, kalliimpaa, kuin ap:n mainitsema lapsi, mutta ehkä myös tervehenkisemät.
puukolla ja zipolla ellei ole jossain partiossa tai käy retkeilemässä esim. isän kanssa jossa niitä voi tarvitakin? Ei kuullosta kovin terveeltä lapsen joululahjatoiveet...
11v pojan toiveena
-paljon karkkia
-uusi puukko
-kalapakki vieheille
Meillä kyllä saa uuden puukon, mutta ihan siitä syystä kun kulkee isänsä mukana metsällä ja entinen puukko on sellainen "harjoituspuukko", jossa on se sormisuoja ennen terää. Nyt saa sitten oikean puukon.
Nuo ap:n kertomat lapsen lahjatoiveet kuulostivat kyllä hieman erikoisilta, jos lapsella ei mitään harrastusta mihin nuo liittyvät.
Koko ajan kun silmä välttää. Kaarnavene olisikin mukava.
Jos Tottuu saamaa aina kaiken tollassen ni Kohta ne pyytää autoa ja ymsp.
- hevymusiikkia
- rahaa
- pienoismalleja
Ottaisi varmasti meilläkin sytkärin tai vaikka tietsikan sotapelin (jonkin vaikka K16-pelin) listoille, mutta sen verran älykäs, että tajuaa turhiksi toiveiksi. Lapsi tietää mitä mieltä me vanhemmat näistä ollaan tällaisista ollaan. :)
kerrotte miten tärkeä se on ja pidätte poissa isompien porukoista mahdollisuuksien mukaan.
kerrotte miten tärkeä se on ja pidätte poissa isompien porukoista mahdollisuuksien mukaan.
Saa meiltä leffan, pelin, jotain vaatetta tms tavaraa. Valitettavasti hänen vapaa-ajan harrastuksiin ja toimiin ei isällä ole sanan sijaa. Puhua voi mutta siihen se jää.
mun kohta 11v poika haluaa kans puukon (kunnon Kauhavalaasen, ihastui serkkupoijan rippilahjaan) Haluaa bensaa ja paljon peltoautoonsa.
Muita toiveita esim
kirves
ruuvimensseli ja muita työkaluja
oma vasara
legoja
rahaa
läppärin
jotain kivoja kirjoja
Poika tuloo saamaan ainakin
jonkun Kauhavalaasen(Järvenpään puukon)
Työkalupakin ja työkaluja
bensaa
Legoja
Kasvattajana kertoa. Siksi.