Miten olette pitäneet osittaisen hoitovapaan? Päivä vapaata vai lyhyempää päivää/sekä että??
Mitä kokemuksia? Toisaalta olisi kivaa että olisi yksi selkeä päivä jolloin olisi pois töistä ja kotona lapsen kanssa, mutta toisaalta myös lyhyempi päivä houkuttaa, koska surettaa jo etukäteen se, miten lyhyiksi yhteinen aika arki-iltaisin jää :/ Entä jos tekisi 60%sta, eli perjantai vapaa ja ma-to lyhennettyä. Onko kellään työnantaja suostunut moiseen?!?
Kommentit (15)
Tein sitten niin, että olin yleensä perjantait pois töistä. Se oli tosi kivaa, tehtiin lasten kanssa ostoksia ja siivousta yms ja varsinaisena viikonloppuna sitten saatiin kyläillä ja tehdä muita juttuja.
Suosittelen ehdottomasti kaikille, joilla se mahdollisuus on. Itselläni ei ikävä kyllä juuri nyt ole, koska jäin työttömäksi ja nyt olen uudessa työpaikassa missä esimies ei oikein tykkää ajatuksesta. Mutta kunhan olen ollut täällä sen vaaditun 6 kk ja laki antaa mulle mahdollisuuden taas vaatia osittaista hoitovapaata, niin aion niin tehdä.
Monissa paikoin tuntuu olevan niin, että vaikka teet lyhyempää päivää, ei se näy sun työmäärässä. tai ainkain työtehtävät on sovittava uusiksi. Moni mun tuttu on valittanut, että työnantaja odottaa sun tekevän samat työt lyhyemmässä ajassa ja pienemmällä palkalla. Yksi päivä poissa on usein selkeämpi.
Tuohon kakkosen vastaukseen sen verran, että jouduin minäkin välillä olemaan perjantaisin töissä, mutta ihan aina ilman vikinöitä vapaapäiväni vaihdetiin, useimmiten pidin sen sitten seuraavana maanantaina (jollointulikin vain kolmepäiväinen viikko, koska perjantai oli taas vapaa). Edellisessä työpaikassa tosi kivasti muutenkin suhtauduttiin asiaan vaikka mulla oli keski-ikäinen miespomo. Työnmäärän takia pomo ei kuitenkaan voinut antaa mun tehdä vähempää kuin se 80%.
Meillä toinenkin töissä joka valitsi samoin, muut 80 %.
Olin töissä ma-ke ja todella tyytyväinen!!! Myös töissä minuun oltiin tyytyväisiä, ei ehtinyt tulla pitkän viikon väsähdystä ;)
Itse nautin enemmän puhtaista vapaapäivistä ja lyhyempinä työpäivinä olisin kuitenkin joutunut tekemään samat hommat kuin täydellä ajalla.
Sain toisen lapsen ja aion palata töihin 3 päiväksi myös tämän lapsen jälkeen. Siitä sitten nostan määrää vähitellen.
että olemme kolme päivää viikossa töissä kumpikin. Siinä se jää juuri ja juuri sen 30 tunnin alle. Mutta sehän on todella paljon kiinni työn luonteesta. Joka tapauksessa suositeltavaa, koska vapaa-aika lasten ja perheen kanssa on niin paljon arvokkaampaa kuin raha.
hoitovapaata, mutta kahdesta syystä en ottanut sitä.
Olen ylempi toimihenkilö suuressa firmassa, kuukausipalkkalainen. Jos olisin tehnyt 80% työaikaa se olisi tarkoittanut käytännössä sitä, että teen samat työt kuin 100% työajalla, mutta lyhyemmässä ajassa ja pienemmällä palkalla =(
Toisekseen meill äon kolme alle 10v lasta. Ja aina niistä joku on yhden kuukauden aikana sairaana ja tulee käytettyä (mies tai minä) se 3 päivää/kk sairaan lapsen hoitoon eli täydellä palkalla saa hoitaa. Jos joku lapsista on sairas, kaikki lapset ovat ne päivät kotona eli kotipäiviä tulee aikalailla sama määrä kuukaudessa (tosin saan olla täydellä palkalla) kuin jos olisi osittaisella hoitovapaa ja pienemmällä palkalla...
antaa lyhennetyn työajan vain kokonaisena päivänä. Eli ei saa tehdä 6 tuntia päivässä, ainoastaan 4 työpäivän viikko onnistuu. Tämä on harmi etenkin niiden kannalta, jotka tekisivät lyhennettyä työpäivää lapsen koulunaloituksen kannalta.
ihmiset sen verran tunteja, että saatte kuitenkin kerrytettyä täydet lomapäivät. ;) Kannattaa tarkistaa oman alan TES, että ette mene sopimaan ainakaan juuri karvan verran alle tunteja.
itse päätettävissä, tekeekö neljänä päivänä ja vai pikkuisen lyhemmän viitenä päivänä. Oma työnantajani kanta on, että joka päivä on tultava eli yhtä tyhjän kanssa. Ainoa järki mun näkökulmasta on, että niitä vapaapäiviä saa kokonaisena.
itse päätettävissä, tekeekö neljänä päivänä ja vai pikkuisen lyhemmän viitenä päivänä. Oma työnantajani kanta on, että joka päivä on tultava eli yhtä tyhjän kanssa. Ainoa järki mun näkökulmasta on, että niitä vapaapäiviä saa kokonaisena.
ratkaisee sen, ei yleinen käytäntö. Ainakin meillä Tes:n mukaan saa täyden loman, kun on 14 päivää kuukaudessa töissä.
Mä oon tehny ny 10 kk niin, että teen nelipäiväistä viikkoa, perjantait on vapaat. Mulla on hyvä työnantaja, joka suostui tähän eikä ole varannu palavereita yms. perjantaille. Teen toimistohommia ja mulla on kalenterissa ilmoitettu, että perjantait oon poissa, joten ei niitä palavereitakaan varailla.
Mule tää on sopinu hyvin. Palasin äitiyslomalta, joten työt oli siinä helppo järkätä sopiviksi. Siis tarkoitan, että en lyhentänyt 5 päiväisestä 4 päiväiseen kesken kaiken.
Tein 6-tuntista työpäivää. Ehdottomasti mielestäni parempi kuin että yksi päivä viikosta vapaata ja loppuaika raatamista.
Ainoa haitta tällaisesta lyhyemmästä päivästä on se, että ero ei ole kovin suuri verrattuna täysipäiväiseen, koska ruokis piti pitää omalla ajalla.
2 normipäivää, ke vapaa, 2 lyhennettyä
tuo keskiviikon vapaa oli typerä, eikä muutenkaan tuo palvellut kuten osittainen hoitovapaa voisi
mukavaa, kun on yksi arkiaamu kun voidaan heräillä rauhassa, ei kiire mihinkään. Päivällä ehditään touhuta ja leikkiä. Meillä 3 alle kouluikäistä. Päivähoitomakuista saa 20% alennusta. Neuvolat ym menot sovitaan aina vapaapäiville.
Kun vanhin menee kouluun, vaihdan 6 tuntiselle päivälle, ehditään tehdä läksyt ennen iltaa ja pikkusisarusten hälinää. Sitten tulee tietysti täys hoitomaksu.
tuli kokousta ja palaveria ja koulutusta perjantaille, joten tein 5-päiväistä viikkoa neljän päivän palkalla.