Mistä tiedän onko kyseessä silmätulehdus?
Lapsella (1v) on ollut hieman flunssaa. Vähän nuhaa lähinnä. Eilen alkoi silmät vähän rähmiä. Ei paljoa. Ajattelin katsoa tänään tarviiko viedä lääkäriin, mutta kun en tiedä.
Rähmä on keltaista, mutta ehkä 3-4 kertaa tämän päivän aikana putsasin kun näkyi rähmää. Aamulla silmät tai luomet olivat turvoksissa, mutta laski päivän aikana.
Silmät eivät punoita.
Eikö flunssassa voi silmät vähän rähmiäkin ilman tulehdusta? En haluaisi juosta lääkäriin liian helposti.
Mutta onko silmätulehdus ja lääkärin tarve?
Kyllä on vaikea tietää...
Kommentit (10)
ripset on liimaantuneet aamulla rähmästä kiinni, silmät tosin eivät välttämättä punoita.
Mutta vaikka tulehdus olisikin, se menee yleensä itsekseen ohi eikä vaadi välttämättä tippoja. Odottele muutama päivä, voi olla ihan flunssasta johtuvaa.
Arvioin tilannetta taas huomenna.
Itse vaan ajattelin, että tulehduksessa silmät rähmivät tosi paljon ja ei tarvi arvailla onko vai eikö tulehdus.
-ap
Arvioin tilannetta taas huomenna. Itse vaan ajattelin, että tulehduksessa silmät rähmivät tosi paljon ja ei tarvi arvailla onko vai eikö tulehdus. -ap
Mulla oli itselläni muutama vuosi sitten silmätulehdus ja silmä rähmi kyllä mahdottomasti. Aamulla ripset kiinni toisissaan ja rähmää oli poskellakin. Mutta ei mullakaan punoittanut sen kummemmin. En sitten hakenut mitään tippoja ja taisi parantua parissa päivässä itsekseen.
Voit tosiaan varmaankin rauhassa odotella pari päivää :)
mistä se tulehdus johtuu, on sitten eri asia. Voi johtua eirllisestä silmätulehdupöpöstä tai flunssasta tai allergiasta tai... Voi mennä itsetään ohi tai vaatia lääkityksen.
Jos rähmii noin paljon ja on turvoksissa niin kyllä mä hankkisin lääkettä lapsella. Siitä huolimatta, että silmälääkkeiden laitto on kurjaa.
silmät ovat vain kipeät ja arat, roskaisen tuntuiset. Ei siihen rähmimiseen aina voi luottaa.
siis niin että aamulla lähes liimautuneet kiinni, niin syynä on korvatulehdus. (Ilman kuumetta ja kipua vielä siinä vaiheessa). Jos et vastusta antibiootteja, niin kannattaa käydä lääkärissä.
tai ihan flunssasta johtuvaa rähmimistä.Hae apteekista reseptivapaita silmätippoja. laita niitä päivä pari ja katso auttaako. Jos ei auta, niin käytä lääkärissä niin saat tehokkaammat tipat jos on tulehdus. Minkä ikäinen lapsesi on? Jos sen ikäinen , että osaa kertoa oireista, kysy kutittaako,sattuuko, roskantunne, turvotus= tulehdus.
aamlla keltaista rähmää oli niin paljon ettei silmiä saanut auki.
Silmätulehdus sekä molemmat korvat tulehtuneet.
-ap
3v:n toinen silmä oli rähmäinen 3-4 aamua, sitten parani itsestään. Päiväkodissa oli lappu että silmätulehdusta liikkeellä.
neuvoja
http://www.sairaslapsi.com/frame.cfm/cms/id=510/sprog=4/grp=2/menu=1/