G: Kuinka usein käytät MORTTELIA ja miksi?
Tähän asti olen pärjännyt ilman, nyt harkitsen tarvitsenko sitä.
Kommentit (8)
Ennen survoin siinä pippuriseosta, esim. sekaisin rose-, musta- ja valkopippuria ja yrttejäkin.
Nyt meillä on vuosia ollut tosi hyvät pippuri- ja suolamyllyt ja lisäksi joku ihme Jamie Oliver modernimpi versio morttelista, sellainen keilan muotoinen purkki, jossa on sisällä kivinen pallo. Sitä sitten ravistellaan ja systeemit menee muusiksi. Sieltä on hankalampi kaapia systeemit ulos kunnolla kun ne leviää pitkin sitä purkkia, mutta pesu on helppoa kun heittää astianpesukoneeseen. Mun mortteli on antiikkinen, jumalattoman painava hässäkkä ja olen kokenut sen pesemisen hankalaksi.
Kun teen intialaista ruokaa ja murskaan sillä jeeran ja sinapinsiemenet.
Kun se tuossa esillä on ja käytössäkin joskus, utta sinäpä sen sanoit! Noihin ei J.O. purkki pysty. Tosin tulee intialaista harvemmin kuin kerran kuussa tehtyä kun mies on siellä reissussa alituiseen.
T: Olinkohan n:o 3
kun pitää koirien ja kissojen matolääketabut murustaa.
Murskaan rose-ja viherpippurit ruokiin.
Onhan se kaunis koriste, messinkiä. Nykyäään tulee manteleita joskus hienonnettua.
mausteiden pienentämiseen, isoa harvemmin. Teen pestonkin mielummin sauvasekoittimella kuin "oikeaoppisesti" morttelilla. Mutta se iso on ilo silmälle.
Kun teen intialaista ruokaa ja murskaan sillä jeeran ja sinapinsiemenet.