Lue keskustelun säännöt.
Kodeista ja lapsuudesta (OV)
17.11.2010 |
Mä muistan, että kaikista hienointa mitä pikkutyttönä tiesin toisten kodeissa (ja tätä ei ollut kun parin luokkakaverin kotona):
- baarikaappi, jossa oli peili takaseinänä
- peilipöytä, siis sellainen kampauspöytä
- avotakka
- väritelevisio
Sillon elettiin 1970-luvun puoliväliä ja kyseessä pieni kaupunki pohjoisessa Suomessa. Mä asuin vanhempieni ja neljän sisaruksen kanssa rapistuvassa rintamamiestalossa ahtaasti kahdessa kerroksessa.
t. Kääkkä
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Muistan, miten pidin siitä, että kaverini äiti ideoi meille askartelu- ja maalausleikkejä, jollaisia meillä kotona ei arvostettu. Sain kaverin kotona esimerkiksi maalata isolle, seinään kiinnitetylle paperille. Kaverin kotoa opin myös saunajätskitavan omaan kotiini. Äitinä olen hyvin erilainen kuin oma äitini, joka on kyllä ihan kiva ihminen tavallaan, mutta ei erikoisemmin pidä lapsista eikä muutenkaan ole kovin sosiaalinen.