Kertokaapa miksi itse tehty hampurilainen olisi epäterveellisempää kuin makaronilaatikko?
oletetaan vielä, että kummankin kanssa tarjolla on salaatti.
Kommentit (25)
tai itse tehty hampurilainen vs. makkarasoosi...
aineksia: rasvaisia juustonviipaleita, majoneesia, valkoista leipää jne.
Ei ole pakko mennä jonkun peruskaavan mukaan ja tehdä epäterveellistä.
Jos hampurilaisen välissä on asianmukaiset juustot ja majoneesit, niin miten se EI olisi epäterveellisempää? Meillä ainakin makaronilaatikko tehdään rasvattomaan maitoon paistijauhelihasta ja täysjyvämakaronista. Paha siitä on repiä yhtä suurta tyydyttyneen rasvan tulvaa.
Mutta itse pistän aika samalle HUONOLLE viivalle sämpylän ja valkoisen makaronin.
aineksia: rasvaisia juustonviipaleita, majoneesia, valkoista leipää jne.
onkohan se juusto loppujen lopuksi niin rasvaista (ja mitä sitten vaikka olisikin, kuka nyt kumijuustoa viitsii syödä) ja mikä tekee valkoisesta leivästä epäterveellisempää kuin valkoisesta makaronista? Eikä majoneesia tarvitse välttämättä tai ei sitä tarvitse laittaa ruokalusikkakaupalla.
kanafilettä, sämpylät moniviljaa (puolet grahamvehnäjauhoja, loput muita jauhoja), salaattia, tomaattia, punasipulia, 1 rkl pestoa ja siivu mozzarellaa.
ja en pidä niitä kovin epäterveellisenä.
Leipä:ruispalat
Pihvi: porsaan ulkofilee pihvi
Kastikeet: ketsuppi, sinappi, kevyt majoneesi
Kasvikset: salaatti, sipuli, tomaatti
Muut ainesosat: Suolakurkku ja joskus harvoin viipale normaalisti käytössä olevaa kevyt juustoa
Koko perheen mielestä äitin tekemät hampurilaiset ovat ehdottomasti parempia kuin hampurilaisravintoloiden.
Minusta nuo ovat vähän samalla linjalla jos lisukkeena ei syödä reilusti kasviksia. Riippuu tietysti raaka-aineistakin. jos nyt viittaat tuohon aiempaan viikon ruuat ketjuun, niin itse ainakin siinä ihmettelin miksi ihmeessä lapset pienestä pitäen pitää totuttaa syömään pelkkää pitsaa ja hampurilaista, vaikka olisi sitten kuinka oma tekemää??
Jos hampurilaisen välissä on asianmukaiset juustot ja majoneesit, niin miten se EI olisi epäterveellisempää? Meillä ainakin makaronilaatikko tehdään rasvattomaan maitoon paistijauhelihasta ja täysjyvämakaronista. Paha siitä on repiä yhtä suurta tyydyttyneen rasvan tulvaa.
sääliksi käy lapsiasi ja ukkoasi kun joutuvat syömään tuollaista moskaa.
muhevasta sika-nautajauhelihasta tai nautajauhelihasta aidoille valkoisille hampparisämpylöille. Väliin cheddaria tai goudaa, sipulia, salaattia, tomaattia, maustekurkkua-
Majoneesia (ei kevytversiota) niille jotka haluaa, ketsuppia.
Maistuvat muuten hyvältä mutta ei niitä syödä kuin pari kertaa kuussa!
tietaa makaroonilaatikon ravintoarvon ja rasvapitoisuuden. En kylla kutsuisi sita mossoa terveelliseksi.
"Makaronilaatikko tehdään rasvattomaan maitoon paistijauhelihasta ja täysjyvämakaronista".
Perhe tykkää, en tiennyt että joku säälii heitä tuon ruoan takia :D
Mutta ap:lle: Melko samalla viivalla on mun kategoriassa valkoinen leipä ja makaroni. Olis kiva kuulla jonkun hannapartasen vastaus sun kysymykseen.
Ruishampurilainen, naudanliha
Pihvi naudanpaisti, uunissa. Ruisrouheleipä, ruispalat. Emmentaljuusto rasvaa 27-30 g. Majoneesi 27-33 % rasvaa. Jäävuorisalaatti rapea. Tomaatti. Maustekurkku sokerisuolattu. Sipuli.
Ravintoarvot/100g:
Energiaa 174 kcal
Hiilihydraatti imeytyvä 13,6 g
Rasva 8,5 g
Proteiini 9,2 g
Kokonaiskuitu 3 g
Makaronilaatikko:
Makaroni tumma, suolaton keitinvesi. Naudanpaisti. Kevytmaito 1,5 % rasvaa. Kananmuna kuoreton. Sipuli. Ruoanvalmistusrasva keskiarvo. Ruokasuola jodioitu.
Ravintoarvot/100 g:
Energiaa 95 kcal
Hiilihydraatti imeytyvä 8,9 g
Rasva 2,7 g
Proteiini 8,2 g
Kokonaiskuitu 0,7 g
normaalisti ajatteleva ihminen ei tee, osta eikä syötä hamppareita joka päivä! Makkarakastikekin on poikaa, joskus. Se ei tapa ketään, jos muuten ruokavalio on monipuolinen ja rasvaa sekä huonoja hiilareita ei vedetä kaksin käsin päivittäin kamalia määriä.
Teen ihan huoletta itsetehtyjä hamppareita joskus. En tykkää hampurilaiskastikkeen mausta, meillä on voileipäpikkelsiä. Vaikka majoneesisotkua sekin. Mutta ei sitä nyt kottikärrillistä syödä! Paljon salaattia, sipulia, tomaattia, pari suolakurkkuviipaletta, munaa, pihvi, ananas...
Ei kannata aina niin pipo kireällä kulkea. Ei käydä hesessä, kuin pari kertaa vuodessa ja valmispizzat saatan käydä kerran vuodessa. Muuten hyvää kotiruokaa, salaattia jne. Pakastevihanneksetkin on todettu ravintoarvoltaan paremmiksi, eikä niissä ole järkyttävää määrää mikrobeja, niinkuin jo melkein vuoden jossain varastossa muhineissa tuorevihanneksissa.
Mutta kannattaa tosiaan kaikki pasta korvata terveellisemmällä. Lasagnet, spagetin ja kaiken saa jo "tummempana" kaupan halpismerkeissäkin. Täysjyvänuudeleita johonkin wokkiin jne. Namskis!
Mulla on kalakeitossakin paljon juureksia perunan lisäksi, vaikka teen smetanaan keiton. Ja sitäkään ei päivittäin syödä.
kuinka makaronilaatikko on niin mukamas terveellistä ruokaa (lapsikin voi syödä vaikka joka päivä naapurissa).
Valkea makaroni/valkoinen leipä. Ihan sama. Ja mä haluan hampparini valkeana, eikä mitään ruispaskaa. Ruisleipä syödään kylmänä.
Mitä erityisen terveellistä siinä muka on, siis valkoisessa makaronissa, munamaidossa ja jauhelihassa? Varsinkin kun sitä makaronia siinä on kaikesta eniten? Karseaa hiilarimättöä. Eikä se edes ole hyvää (kuka muka pystyy syömään sitä ilman ketsuppia?).
Makaronilaatikkoa tehdään kai lähinnä siksi, että se on helppo ja riittoisa ruoka.
ja koko perheelle maistuu :) Ketsuppia päälle.
pastetaan voissa! Lohi ei kaipaakkaan rasvaa. Mutta voissapaistetut muikut ovat aivan mahtavia, tai kuha, hauki, ahven...
Eikä syödä niitäkään joka päivä, voissapaistettuina siis. Vaikka nythän se olisikin oikein. Viittaan rasvasotaan.
aineksia: rasvaisia juustonviipaleita, majoneesia, valkoista leipää jne.