erityisopettajat
mihin perustuu se, että erityisopetuksessa ei saa tehdä kuin pari tehtävää kirjasta?
Meidän poika on käynyt erityiopettajan luona ensin enkusta ja sitten matikasta. Molemmista lähinnä keskittymisvaikeuksien takia. Opettaja on molemmilla kerroilla sanonut erikseen, että ei saa tehdä enempää tehtäviä kuin mitä käsketty on ja se käsky on aina minimaalisen vähän. Enkusta poika oli tehnyt kotona ylimääräisen tehtävän läksyjen lisäksi ja kun tämä kävi ilmi, seurasi saara, että ei saa tehdä. Ja siis siinä tehtävässä ei ollut mitää sellaista asiaa, jota ei olisi vielä oltu opetettu ja se oli oikei ntehty (tiedän, koska olin sen tarkastanut kotona). Sama ilmiö on käynyt nyt matikantehtävien kansa. Opettaja oli tunnilla antanut tehtäväksi 2 (kaksi) laskua ja mennyt sitten auttamaan muita erityisopetuksessa sillä tunnilla olleita koululaisia, kuka miltäkin luokalta ja mistäkin aineesta. Kun meidän poika oli saanut se 2 laskuaan tehdyksi, hän oli aikansa kuluksi laskeskellut siitä eteenpäin. ja taas tuli saarna siitä, että ei saa tehdä. Enempää laskuja ei tullut vaikka lapsi toistuvasti joutui odottelemaan tyhjänpanttina luokassa. Samoin kotilaskuiksi tuli taas ne 2 laskua.
Mihin tämä siis perustuu? Minkä didaktisen mallin mukaan se, että opetetaan ja harjoitellaan VÄHEMMÄN saa oppilaan oppimaan ENEMMÄN? En ymmärrä! Enkä ymmärrä sitäkään, miten tällä keinolla voi saada kiinni normaaliopetuksessa olevia tai edes pysyä heidän kanssaan suurinpiirtein samoissa? Vai onko tarkoituskin tehdä ero erityisopetuksen ja normaaliopetuksen oppilaiden välillä mahdollisimman selväksi? Kuitenkin koulussa selitetään minulle, että lapsi on erityisopetuksn tarpeessa juuri siksi, että kyllä osaisi, mutta ei saa osaamistaan näytettyä paperille, kun ei saa tehdyksi. Nyt kun saisi tehdyksi niin ei saa tehdä? Mikä ihme selitys?
Lisäksi tässä on sekin ongelma, että kun sillä lapsella kerran on se keskittymishäiriö, niin joka kerran kun se tylsistyy ilman tekemistä pulpetillaan, se alkaa häslätä jotain muuta. Ja siitä tulee sitten myös sanomista. Kun se ei pysty istumaan tekemättä mitään, olen yrittänyt sanoa, että voisi turvallisesti suunnata energiansa niihin tehtäviin jottei häiritsisi muita. Ja nyt sitten sekin kielletään! Mikä h***n järki tässä nyt oikein on? Selittäkää joku?
Kommentit (4)
Mitä me muut täällä arvaillaan sen ajatuksia.
ei saa tehdyksi mitään. Ja sit kun saisi, niin se onkin kiellettyä.
mutta haluaisin etukäteen tietää, jos on oikeasti olemassa joku peruste tällaiselle toiminnalle. Olen huono puhelimessa - itse asiassa olen huono kaikenlaisessa kommunikoinnissa - ja lähtökohtaisesti minä suhtaudun ennakkoluuloisesti erityisopetukseen, koska meillä on siitä ennestään erittäin huonoja kokemuksia, joten minä pelkään joko itkeväni tai olevani erittäin aggressiivinen sen puhelun aikana. Minä en ehkä pysty vastaanottamaan tietoa siinä, enkä pysty esittämään tarkentavia kysymyksiä siinä, kun yritän vain hillitä omaa käytöstäni. Niin että siksi kyselen etukäteen.
että jos oppilas saa tehdä tehtäviä mielin määrin, niin häslää sitten kiireesti vain läpi kaiken, eikä keskity yhteenkään? Ihan vain arvailen, tunnen yhden lapsen, joka tekee näin.