Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paras pitsapohja-ohjeenne? Haluisko joku kertoa?

Vierailija
11.11.2010 |

Pitsahammasta kolottaa!



Onko totta, että taikina on hyvää vain jos sen antaa muhia seuraavaan päivään ja sitten vasta paistaa?

Millaisella ohjeella saisi jo tänään hyvää? Saako pelkistä vehnäjauhoista? En halua kauhean paksua pohjaa, ei sellaista pannupitsaa vaan ohuemman.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
11.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä käytän aina durum-jauhoja, lisään taikinaan vaivausvaiheessa oliiviöljyä - vaivaan suht pitkään (verrattuna siis siihen miten yleensä jaksan taikinoita muhentaa).



Yleensä teen tuplana sen durum-jauhopussin ohjeen ja paistan arinakivellä, mutta varmaan esilämmitetty peltikin ajaa saman asian melkein?

Vierailija
2/3 |
11.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että pohjaan tulee kananmunaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
11.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vehnäjauhoja, ja hiukan hunajaa. Vatkaan hyvin ja lisään sitten durum-jauhoja. Annan nousta hyvin ja sitten lättään sen ja annan nousta uudestaan. Kuumennanpellin ekaksi ja kuumaan uuniin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme kolme