Raskaus ja lääkkeet - APUA!!
Hei,
Olen 38v... ja kärsinyt pitkäaikaisista unihäiriöistä ( n.15v ajan ). Olemme nyt suunnittelemassa raskautta?
Miten siis ratkaista ongelman?
Yksityisen lääkäriaseman lääkäri vain määrää erilaisia unilääkkeitä peräperään ja rauhottavia. Käytössä on yhä ja toista... opamox, alprox, tenox, imovane...ihan jokaisen nimeä en edes muista, mutta olen käyttänyt näitä putkeen jo pian 15v. vuotta...Useita masennuslääkkeitä kokeillut, nekään eivät auttaneet...Olen myös kokeillut hypnoosia ja psykoterapeuttia. Ei vaan apua.
Tiedän, että tetratologisesta palvelusta saa tietoa, mutta en saa lääkäriltä tietoa, mitä lääkettä voisin alkaa edes kokeilla, ennen kuin aloitan yrittämään raskautta, että auttaako unettomuuteen vai ei.
Luin jostain, että joku on käyttänyt Seroquel nimistä lääkettä + opamoxia koko raskauden ajan. Pyytäisinkö lääkäriltäni näitä samoja kokeiltavaksi?
Ise asiassa haluaisin irti kaikista lääkkeistä, mutta tuskinpa se luonnistuu.. Ellen saa nukuttua ilman lääkkeitä, enhän voi sitten enää raskaana "popsia" näitä samoja entisiä lääkkeitä... Miksei lääkäri edes ehdota kokeiltavaksi sellaista lääkettä, jota sopii käyttää myös raskauden aikana?! Ikääkin jo 38v...
Yritin kysellä apuja toiseltakin palstalta, tosin heikoin tuloksin, ehdotettiin vain kysyä tetratologisesta palvelusta asiaa.
Onko jollakulla kokeusta vapaaehtoisesta sairasvakuutuksesta, korvaako se näitä kalliita yksityisiä lääkärikuluja? Suunnittelen vakuutuksen ottamista.
Jokin ratkaisu on oltava olemassa, mitä teen? kiitän ja kumarran sekä toivon plussaonnee siitä haaveileville.
typy 38v.
Kommentit (2)
Onko unettomuuteesi olemassa jokin syy? Juotko iltaisin kahvia/ediä tai batteryä tai harrastatko jotain liikuntaa vähän ennen nukkumaan menoa? Jos ei mikään näistä, niin voisit kokeilla jotain raskasta liikuntaa josta elimistö menisi niin uuvuksiin että uni tulisi. En tiedä auttaako. Koeta päästä unilääkkeistä eroon. Miten kauan valvot ilman unilääkettä?
Alkuraskauden aikana pyritään välttämään kaikea lääkitystä sikiönkehityksen herkimpien viikkojen aikana aina n viikolle 12 saakka epämuodostumien välttämiseksi. Sen jälkeen useimpia lääkkeitä voi käyttää.
Ensiksi pitäisi tietysti löytää sinulle toimiva lääkitys. Testattaviksi kannattaa tietysti ottaa sellaisia jotka käyvät raskausaikanakin. Kokenut gynekologi voi varmasti auttaa. Unilääkkeitä voi yleensä käyttää raskausaikana, alkuraskaudessa käytettynä riski suulaki-huuli halkioon on jonkin verran lisääntynyt mutta muita epämuodostumariskejä ei pitäisi olla. Loppuraskaudessa ongelma on siinä että annos pitäisi saada mahdollisimman pieneksi vauvan vierotusoireiden ehkäisemiseksi.
Toivon että tehoava lääkitys löytyy. Kaikkea ei lääkkeellistä ihan akupunktiosta joogaan ja muihin rentoutumishrjoituksiin kannattaa myös ennakkoluulottomasti kokeilla.