Kun ei tunne vauvaansa?
Onko muilla äideillä samanlaista tunnetta kuin minulla:
Hoidan kotona 3- ja 1-vuotiaita lapsia. Odotan kolmatta syntyväksi kuukauden sisään.
Jotenkin en ole ikään kuin kerinnyt sisäistää että meille tulee vauva. Edellisissä raskauksissa olen raskausaikana pystynyt kuvittelemaan vauvalle jonkinnäköisen persoonallisuuden ja kuvitellut aikaa vauvan kanssa kotona.
Olen miettinyt olisiko asiaan voinut ehkä vaikuttaa se, ettemme tällä kertaa ottaneet selville kumpaa sukupuolta vauva on. Nyt en osaa kuvitella millainen pakkaus tämä mahtaa olla, en osaa kuvitella millaista vauvan kanssa on kotona, en vain näe sitä..
Onko muilla useamman lapsen äidillä asiaan voinut vaikuttaa vain se että vanhempien lasten kanssa touhottaessa ei ehdi paneutumaan mahaansa ja raskauteen..? Monesti iltaisin kun käyn nukkumaan, hymyilen kun vauva potkiskelee mutta mietin samalla että kuka sä olet, millainen sä olet? Tuletko sä ollenkaan koskaan kotiin sieltä?
Kommentit (4)
en osannut ajatella asiaa yhtään tuolta kantilta.
Sitä on muka niin "ammattilainen" jo :D
eihän sitä vauvaa välttämättä heti tunne, vaikka olis jo syntynytkin. Mulla ekaan syntyi heti vahva side, vaikka oli aivan erilainen, mitä olin kuvitellut. Toiseen meni hetki tutustuessa ja mietin jälkeenpäin, miksi oli alkuun niin "neutraali"? Parisuhdeongelmat raskaudessa? Eri sukupuoli? Vai se, että esikoinen vaati huomiota, eikä ehtinyt jäädä vain tuijottamaan ja sylittelemään uutta vauvaa? Rakastiko sitä esikoista jo niin paljon, että pieni vastasyntynyt tuntui alkuun korostetun tuntemattomalta? Mutta yhtä kaikki, kyllä se rakkaus sieltä kuitenkin tulee! Ihan viimeistään ensimmäisen hymyn myötä:)
Minäkin olin huolissani, kun kolmasta odotin. Raskaus ei tuntunut jotenkin todelliselta tai siis raskaus kyllä tuntui, mutta ei vauva. Tuntui ihan tyhmälle kaivella jotain vauvan vaatteita ja tuttipulloja esille, jotenkin epätodelliselle. Ajattelin, että saanko minä ikinä mitään tunnesidettä vauvaan. Tunneside tuli, kun tuli vauva syliin. Ihan samanlainen tarve vain käpertyä vauva kainalossa jonnekin ja olla vaan, minä ja vauva kuten edellisilläkin kerroilla.
Sulla on jo paljon kokemusta raskaana olosta, joten et varmaan tällä kertaa kuulostele kroppaasi pitkin päivää.