Te 10-15 -vuotiaiden vanhemmat. Väsyttääkö äitiys/isyys teitä koskaan?
meneekö äidin/isän rooli siinä kaiken muun ohessa vai tunnetteko koskaan roolinne raskaaksi ja vaativaksi? millaisissa tilanteissa on raskainta?
Kommentit (8)
ja kylllä väsytää
en enään jaksa jankuttaa että tee läksyt.
en jaksa kuunnella kun lapset tappelevat
haluan joskus rauhaa omassa kodissani
kaikki valvottivat vauvoina. Mutta se väsymys ei ollut mitään verrattuna siihen kun lapsista tulee isoja.
ja 2 nuorempaa. ei fyysisesti väsytä, mutta henkisesti joskus. esikoinen joutui aseelisen ryöstön uhriksi ja on ollut kaikkee muutakin. kummasti sitä vaan aina jaksaa.
Meillä neljä lasta nuorin 4 ja vanhin 14.
Esikoinen helppo ja koulu sujuu. Kakkosella 12v vähän ongelmia oppimisessa, kolmosella 8v on nyt alkanut koulu sujumaan ja päiväkotilainen on helppo.
Mutta silti völillä tulee sellaisa ettei aina jaksa hyvä vanhempi.
Meillä on vielä erittäin toimiva parisuhde ja molemmat osallistuu arkeen.
Mutta harrastukset, kuskaamiset ja kaikki muistaminen kenellä liikuntaa, mitä päiväkotiin mukaan, vanhempainillat sekä koulussa että harrastuksissa. meillä vielä lasten kaverit juoksee alvariinsa ja aina tarjoan ruokaa kaikille on pöydässä sitten viisi tai viisitoista ihmistä.
Ja olen nyt vuoden aikan kaksi kertaa kieltäytynyt kun joku lapsita olisi halunut yövieraan.
Mutta oma väsymys menee lähinnä sen mukaan kuinka paljon joutuu skarppaamaan töissä.
Välillä kun ottaa vähän rennommin niin jaksaa taas. ja myöntää asian sekä itselleen että kumppanilleen niin saa tukea.
tuonikäisen lapsen kanssa ei saisi valittaa väsymystään. On sosiaalisesti hyväksyttyä valittaa että vauva valvottaa, mutta esiteinin tai teinin vanhempi ei oikein saisi valittaa että on raskasta paasata joka päivä samoista asioista ja huolehtia ja tehdä ruokaa ja pyykätä. Eli pitäisi vain jaksaa hymy huulessa. ei oikein ole vertaistukea.
äitinä oleminen ei silloin ole väsymyksen syy. Olen vuorotteluvapaalla, 10-17-vuotiaat lapset tykkäävät kovasti, kun olen kotona heidän kotiin tullessa.
1 kk - 8 v - 10 v - 16 v
Ja ei ne ainakaan nuo vanhimmat väsytä.
Mulla on vanhimmat lapset jo ohittaneet tuon iän ja tosi hienosti meni heidän kanssaan. Yksi on parhaillaan tuossa vaiheessa. Nyt meillä eletään vaativaa ja raskasta aikaa, kun nuori joutui rikoksen uhriksi, osin omaa tyhmyyttään, lapsellisuuttaan ja hyväuskoisuuttaan. On tulossa poliisikuulustelut ym. ja ls-ilmoituskin on tehty. Vähän on huonosti tullut nukuttua viime viikkoina, mutta siltikään en voi sanoa, että väsyttää.