Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Keskenmeno? Apua!

Vierailija
12.10.2010 |

Kirjoitin tuon salaattijutun ja joku kommentoi että kovat aaltomaiset "synnytyskipuni" kuulostavat keskenmenolta. Viikkoja nyt siis 7+.



Soitin neuvolaan ja siellä sanottiin että yleensä keskenmeno tulee äidin tietämättä, harvoin niin että olisi oireita etukäteen. Pyysivät vaan odottelemaan viikon rauhassa jos ei mitään vuotoa tule.



Nyt olen ihan paniikissa: voiko siis olla, että mulla olisikin kohdunulkoinen raskaus tai tullut keskenmeno, mutta vuotoa ei ole vieläkään su-yön jälkeen tullut? Miksei mua voida tutkia vaan odotellaan rauhassa? Mitäs, jos sisällä jokin repeää?



Tuonne kunnan arvauskeskukseen on varmaan turha tällaisella pikkupaikkakunnalla mennä eivätkä näytä huolivankaan.



Onko teillä keskenmenon kokeneet ollut tällaisia synnytyskipuja ilman vuotoa? Mitä ihmettä tämä on?? Kivut olivat järjettömät ja vieläkin välillä tuntuu että täytyy lähteä pian synnyttämään.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
12.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mene lääkäriin selvittämään tilanne!

Vierailija
2/7 |
12.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Umpparikin on poistettu joten se se ei ole.



Siis onko kellään ollut kovia kipuja joiden jälkeen todettu tutkimuksissa että ollut keskenmeno? Vuotoa ei siis tule tippaakaan ja raskausoireet on edelleen.



En halua luopua tästä vauvasta!



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
12.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Googletapa alkuraskauden säryt. Ihan normaaleissa raskauksissa kohdun kasvu sattuu, joillain tosi paljon. Niin että heräävät yöllä.



Mutta jos oelt huolissasi, mene sinne terveyskeskuksen päivystykseen ja vaadi ultraa, koska kovat säryt VOIVAT olla myös siitä kohdun ulkopuoleisesta johtuvia. Yleensä siihen liittyy tipoittelevaa vuotoa, mutta kyllä pelkistä säryistäkin ehkä kannattaa tarkistaa.



Vierailija
4/7 |
12.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

raskausaikoina. Kun taas keskenmenossa (sikiö oli kuollut rv 9, havaittiin rv 14) minulla ei ollut minkäänlaisia kipuja ennen kuin vuoto sitten alkoi (pe-aamulla oli ultrattu, kaavinta sovittu maanantaiksi, lauantaina alkoi vuoto).

En tiedä lohduttiko tämä, mutta uskon ja toivon, että sinulla on kaikki hyvin, koska ei ole vuotoa.

Tsempit!

Vierailija
5/7 |
12.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tarkistuttamaan, että raskaus on oikeassa paikassa. Kohdunulkoisessa ei läheskään aina tule esim. vuotoa. Ja koska olet vielä noin pienillä viikoilla, niin kohdunkasvukaan ei noin kovia kipuja aiheuta.

Vierailija
6/7 |
12.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin, en oikein itsekään ymmärrä miksei neuvolassa otettu vakavasti ja pyydetty käymään lääkärillä?



Tutkiiko työterveyskään, kun eikö raskaanaolevat kuitenkin kuuluisi neuvolan ja terveyskeskuksen tutkittaviksi?



Vai pitääkö tosiaan mennä yksityiselle ja maksaa kaikki omasta pussista?



Ihan hullua että ei haluta tutkia jos on kipuja. Tosi asiassa ei varmaan kunnalla ole ketään kuka tutkisi eikä hennota ostaa ulkopuolelta tuota palvelua, jos se onkin "turha".



Kiva olla sairas köyhässä kunnassa.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
12.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koviakin kipuja voi olla. Mutta mene silti tarkistuttamaan jos olet huolissasi. Ei ne käännytä ovelta jos päivystykseen menet.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi yksi