Gallup: missä vaiheessa alkoi viirata matkalla kohti akateemisuutta?
Heti vai kohta? Vai vasta, kun aloit lukea A(kateemiset) V(iisaat) -palstaa, jolloin päätit alkaa jakaa ihmiset Akateemisiin ja Ei-Akateemisiin?
Kommentit (7)
..taitaa tulla samanlainen -lukiomenestys ja tavoitteet viittaavat siihen. MUTTA. Meillä on ystäviä ja kavereita duunareista (esim. maanviljelijä, metallimies, rakennustyöntekijä, lähihoitaja, toimistotyöntekijä, siivooja jne...) tohtoreihin (monien alojen akateemisia...). Ikinä en ystävyyssuhteissa luokittele heitä koulutuksen mukaan.
AMK:ssan ei saa opiskella vauhdilla
ellei erikseen asiaa mieti. Minusta se ei ole mikään "juttu".
Tosin muistan että edellisessä ammatissani oli muutama kollega joille se oli jotenkin iso asia. Heillä oli jostain kumman syystä jokin alemmuuskompleksi. Sitä en ole koskaan ymmärtänyt.
Eli tutumpaa minulle se, että joku ei-akateeminen ajattelee akateemisuuden olevan jotain mitä pitää kadehtia. Ei tänä päivänä kai kukaan täyspäinen luule olevansa jotain sen takia että on päässyt korkeakouluun. Aika arkinen juttu mielestäni.
jossa oli myös "rehellisiä duunareita" umpitunnelissa. Kun näiden kanssa ei suostunut tanssimaan, sai jo fuksina kuulla olevansa liikaa kouluja käynyt.
Mun ansio + pääomatulot vuonna 2009 oli yhteensä 210 tuhatta euroa.
Ei taida akateeminen mahtua mun pöytään ?
Mun ansio + pääomatulot vuonna 2009 oli yhteensä 210 tuhatta euroa.
Ei taida akateeminen mahtua mun pöytään ?
Sun pöydän on veistäneet sukupolvet ennen sua.
En valinnut akateemista uraa ja olen onnellinen päätöksestäni. Akateemisissa piireissä saa pyöriä ihan riittämiin, mutta en ole kenellekään tutulle tai sukulaiselle kade akateemisesta urasta. Joko ovat joutuneet tekemään ihan hirviömäisiä päiviä uransa eteen tai sitten sinnittelevät vuosi kerrallaan akateemisina pätkätyöläisinä. Joo, ei kiitos mulle. :)