Olenko ihan hirviö? Passitin pojan tyttökavereineen takaisin
kouluun syömään. Tilanne on se, että ovat lukion ekalla ja tällä viikolla on koeviikko, joten luppoaikaa on keskellä päivää tai sitten on hyppytunteja. Tulevat tuolloin meille kotiin syömään, vaikka koululla olisi ruoka tarjolla. Lisäksi tulevat joka päivä koulun jälkeen meille syömään, vaikka ruoka olisi tunnin- parin päästä. Nyt pistin hommalle stopin ja sanoin, että koulussa on tarjolla ilmainen ruoka, joten sinne sapuskoimaan. Olenko aivan kamala? Tytön luona eivät käy syömässä, vaan meillä ja kenkuttaa välillä kun päiväruoaksi tarkoitetut ruokavarat on hävinnyt kaapista.
Kommentit (12)
En minäkään tykkäisi, jos perheelle varatut eväät menisi nuorison suihin ihan vaan siitä syystä, ettei kouluruoka kelpaa.
Mutta av-raati kivittänee sinut tästä hyvästä=/
Tai sitten ostavat jostain "kyliltä" lounaansa, mutta ei toisen perheen jääkaappia käydä tyhjentämässä.
Tuota koulun jälkeistä ruokailua mietin, eikös välipala ole ihan normaalia syödä koulun jälkeen?? Hommaa vaikka jotain edullista syötävää sinne kaappiin, kerrot sille pojallesi, mitä sieltä voi ottaa ettei mene perheen päivällistarvikkeet vääriin suihin.
Ihan hyvä, että paat rajat!
Sanoin 7 luokkalaisellekin etten osta hänelle erikseen välipalakorttia jos ei syö kouluruokaa.
jos perheen ruoat menisivät lapseni suihin!
Kouluun vaan syömään. Viikonloput voi paastota, se on terveellistä.
Kaikki rahathan niiden ruokkimiseen menisi, jos ei tiukkana pysyisi.
Jos olisit itse pois kotoa, syömiseen ei jäisi aikaa.
Jos olisit itse pois kotoa, syömiseen ei jäisi aikaa.
Jos olisit itse pois kotoa, syömiseen ei jäisi aikaa.
onko jollakin oikeasti elämä noin huonosti, että pitää tänne tulla purkautumaan. Surullista.
jos panee hikihatussa niin kyllähän siinä nälkä tulee..
Jos olisit itse pois kotoa, syömiseen ei jäisi aikaa.
onko jollakin oikeasti elämä noin huonosti, että pitää tänne tulla purkautumaan. Surullista.
nyt oli kyse jääkaapin tyhjentämis-ongelmasta. t.ap
liian myöhään.