*~*TammiTähtien Lokakuu*~*
Kommentit (13)
Pitkästä aikaa pääsee kirjoittelemaan.. Oli vähän salasanan muistamisen kanssa ongelmia Meidän laskettua aikaa voisi korjata. Se on 27.1.
Perjantaina kävin sokerirasituskokeessa. Parin vuoden takainen cocacola-sokerilitku oli vaihtunut vadelmalitkuun. Maku oli ehkä vähän parempi, mutta tuskaahan sen juominen taas oli.. ja varsinkin se tunnin odottelu aina verikokeiden jälkeen.
Rakenneultra oli muutama viikko sitten. Aika hyvin näki ultraaja vauvan jalkoväliin ja tyttöä ennusti. Häpyhuulet näkyi, muttei minkäänlaista merkkiä pippelistä tai kivespusseista. Tyttö olisi ihana. Tyttö ja poika on entuudestaan, joten molemmista on kokemusta. Viimeiseksi lapsukaiseksi tämä jää, joten ihana olisi vielä prinsessavaatteita päästä ostelemaan.
Minulla on vielä 2,5 kuukautta töitä jäljellä ennen äitiysloman alkua. Motivaatio on ihan hakusessa..
Äitiyspakkausta ei tällä kertaa oteta, vaan otetaan rahana. Edellisestä synnytyksestä on 2 vuotta aikaa joten vielä on kaikki äitiyspakkauksen vaatteet sieltä jäljellä. Ei se niin paljoa muutu, että kannattaisi näin lyhyen ajan jälkeen ottaa uusi. Esikoisen äitiyspakkausvaattet taitaa aika hyvin olla vielä 6 vuoden takaa tallessa.
Kelan papereita en ole vielä saanut. Edellinen neuvolakäynti oli juuri pari päivää ennenkuin tuli se tarvittava aika täyteen, joten parin viikon päästä vasta saan paperit.
t. Tupu 23+
Niin taas kuukausi vaihtui:) Täällä elellään nyt siis rv 24+4. Tänään oli lääkäri, kaikki vaikutti hyvältä, pienoisilla oli painoa n. 700 g, eli hyvin olivat kasvaneet. Kelaan olen jättänyt äitiysavustushakemuksen ja nyt tässä vaan pakkauksia odotellaan:) mutta hyvin rauhallista eloa siis tällä hetkellä täällä, toivottavasti niin teilla kaikilla muillakin!
Eli meille on tulossa viides lapsi, ikää itselläni 34 ja synnytän K-pks:ssä, kuten neljä edellistäkin.
Olisin valmis jäämään jo äitiyslomalle, ja sitä pitää odottaa vielä melkein 3 kuukautta. Maha on hirmuinen, ja illalla varsinkin tuntuu, ettei jaksa lattialle paljon kumarrella :( ja pitäisi jaksaa melkein 4 kk vielä.
Enenpää lapsia en kyllä enää halua, jos ne kerta kerran jälkeen venyttävät mahani niin kuin siellä olisi vähintään 5 lasta ;)...eli kyse ei ole ulkonäöstä, vaan kammottavasta olosta.
Koetetaanhan jaksella masujen kanssa :D ja aurinkoisia syyspäiviä kaikille!
Heippa! 25-vuotta (vielä, ens kuussa 26, Oulusta, ensimmäinen kyseessä, la 1.1., Oysiin toimii synnärinä.
29 viikko lähtenyt käyntiin, ja kovasti ootellaan äippälomaa..vielä reilu kuukausi, huoh. Äitiyspakkaus saapui viime viikolla ja siinä menikin melkein yöunet,kun piti heti iltavuoron jälkeen päästä lajittelemaan :) Maha alkaa painamaan, ja erinäiset kiputilat alkaa olla tuttuja. Mutta ei lannistuta vaan tähdätään päämäärää kohti :D
Asioita tapahtuu niin haipakkaa, ettei pää meinaa pysyä perässä. Sain eilen raskausdiabetesdiagnoosin ja sitä tässä nyt lähinnä sulattelen. Eka sokerirasitus oli ok viikolla 24+6, mutta nyt 27+6 paastoarvo oli koholla. Menen huomenna neuvolaan hakemaan verensokerimittarin ja muut vermeet. Toivottavasti saan sokerit kohdalleen ilman insuliinia. HYKSin sivuilla oli tosi hyvä paketti ruokavaliosta, kannattaa kurkata vaikkei diabetestä olisikaan!
Kelaltakin tuli päätökset ja nyt odottelen äitiyspakkausta malttamattomana. Tämä viikko on onneksi syyslomaa, mutta maanantaina pitäisi taas mennä töihin. 6 viikkoa sitten jäljellä ennen äitiyslomaa.
Syysmyrskyisin terveisin,
Kauntri 28+1
Tänään oli toinen neuvolalääkäri ja kaikki hyvin pikkuusella. SF-mitta tosin yläkäyrällä ja se alkaa hiljalleen mietityttämään. Kuinka isoksi vauva aikoo kasvaa vielä loppuraskauden aikana?!
Verenpaine ja Hb oli ok. Rautaa aion silti alkaa syömään, koska väsymys on armoton, vaikka tuo hb vielä normaali olikin. Mutta ennen raskautta mulla on aina on ollut korkea hb, niin lääkäri sanoi ettei siitä nyt haittaakaan ole jos aloitan rautakuurin. Ainakin kokeilen auttaako se tähän väsymykseen.
Painoarvioon toivon pääseväni sitten loppuraskaudesta, jos tuolla yläkäyrällä mennään koko ajan. Äitini väläytti tuota raskausdiabetestäkin, koska suvussa diabetestä on. Toivottavasti sitä ei nyt kuitenkaan tule. Muuten täälä kaikki hyvin, paitsi tuo armoton lisääntyvä väsymys. Töissä pitäisi jaksaa olla 8.12.10 asti, jotta äippäloma alkaisi. Täytyy jäädä saikulle, jos väsymys yltyy vielä kovasti.
Ensilumen keskeltä
Mintsi ja pikkuunen 26+2
Täälläkin nyt niitä pakkauksia odotellaan, voi kun tulisivat jo, olisi ihana päästä lajittelemaan vaatteita pikkuisille. Hoitopöydän olen tilannut, sen pitäisi tulla ihan näinä päivinä ja toinen kaukalo pitäisi vielä hankkia. Äippäloma alkaa virallisesti 13.12. Pari viikkoa vielä seuraavaan lääkäriin..Myös täällä syödään rautatabletteja mutta välillä tuntuu että niistä tulee huono olo ja maha menee sekaisin, pidän välillä muutaman päivän taukoa tableteista, varsinkin jos on meno jonnekin ja ei satu olemaan vessaa lähellä...sokerirasituksessa en ole käynyt mutta ei kai se ole tarpeenkaan jos lapsen kasvu menee käyrien mukaan? Oireileeko se raskausdiabetes jotenkin?
Niinhän siinä kävi, että tunnin arvo pomppasi. Sitten kahden tunnin arvo oli jo tehokkaasti laskenut. Eli täytyy käydä diadeteshoitajalta sokeridieettiohjeet ja mittausvehkeet.
Kiitos tuosta HYKS:n vinkistä, pitää käydä katsomassa :)
Masun koko menee yläkäyrien yläpuolella. Varmasti vaikutusta sillä, että jo neljäs lapsi tulossa ja kudokset antavat helposti periksi. Kovasti ainakin toivon niin. Kaksi eka lasta olivat just ja just kolme kiloisia ja kolmas yli neljä kiloa... Loppuraskaus on niin vaikea tosi suuren masun kanssa ja kaikki menneet yli la:n. Ajatella, että jos sais synnyttää jo 38. viikolla, saisi olla melkein kuukauden vähemmän raskaana! Mun hautomo taitaa olla hieman hidas, hih!
harmi Candyfairy, että sokerit ovat koholla.. Kurjaa. Itse olin tänään sokerirasitustestissä. Ei ollu miellyttävä kokemus, ei mulla verikokeet tee pahaa, mutta siitä litkusta tuli oksettava olo,hyvä että sain sen vaivoin pidettyä sisälläni... yök. Mutta pikkuhiljaa olo tasoittunut.
Mulla on kivuliaita supistuksia ollut jonkin aikaa, varsinkin kun reippaasti yrittää kävellä. Onneksi ens ma on lääkäri, jospa pääsisin jo sairaslomalle. Töissä on tosi hektistä ja ei meinaa millään jaksaa.. Kotona kun on vielä 2 lasta hoidettavana, niin pakolliset puuhat jaksaa tehdä. Mites muilla?
Mukavaa lokakuuta kaikille,
Viltsu rv 26+0
täällä yksi esikoista odottava ilmoittautuu myös mukaan (LA 15.1 + kättäri). Perjantaina on itsellä tuo sokerirasitus,toivottavasti pysyy tosiaan juoma sisällä. Viime yönä heräsin sellaisen kipuun että kävi mielessä että joutuuko tässä äitiyspolille lähtemään,mutta onneksi meni vajaassa tunnissa ohi. Kai säikäytti siksikin kun ei paljon kipuja ole ollut tähän menessä.
Kertokaahan muuten miten olette saaneet (mahdollisen) talvitakki-ongelman ratkaistua? Itsellä on yksi talvitakki joka vielä mahtuu päälle kun ei sulje vikaa nappia mutta taitaa myöhemmin talvella tulla pikkasen ongelmaa. Mitään telttaa ei viitsisi ostaa parin kuukauden vuoksi ;)
hyviä vointeja kaikille!
Tammimamma rv 27+3
LA on 26.1.2011 ja nyt siis menossa 26+5. Minäkin kävin sokerirastuksessa, mutta tuloksia en ole vielä kuullut. Toivottavasti ei mitään olisi. Meillä on suvussa diabetestä, joten riski on suuri. Toinen neuvolalääkärikäynti on parin viikon päästä. On tämä vaan ihanaa ja jännää aikaa!
Kyselit tuosta talvitakki-ongelmasta. itse ostin J.A.P. merkkisen talvitakin. Tikattu kiiltävä kansa, hyvän mallinen, niin että kasvava masukin sopii siihen koko talven. parasta siinä oli se että, sitten kun masua ei ole, niin saan vyön takkiin, jolloin takki istuu hyvin päälle.
Oma äiti ehdotti että olisin ottanut vielä numeroa suurenmman, mutta sitten takki olisi jäänyt pitämättä raskauden jälkeen.koska takki ei olisi enää istunut päälle.
Täällä on myös hieman huolen aihetta raskauden suhteen. Minulla nimittäin todettiin B-ryhmän streptokokki positiiviseksi. Ab-kuurin söin jo pitkin hampain. Mutta en löydä mistään selitystä miksi sellainen tulee raskaana olevalle. Onko jollain tietoa?? Ja toki nyt saa jännätä loppuajan jos vauva syntyykin ennen aikojaan tämän takia tai synnytyksen yhteydessä saa tarunnan ja sairastuu esim. aivokalvontulehdukseen.
Töissä myös selkä väsyy herkästi ja supistelee. Koko ajan kauhea kiire yms. Ja hieman mietityttää myös tuo sf-mittani joka menee yläkäyrän yläpuolella. Toivottavasti ei ennakoi isoa vauvaa.
Mintsi ja pikkuunen
Taas on selvitty yksi kuukausi eteenpäin ja aletaan olla viimeisellä kolmanneksella tai ainakin sen kynnyksellä:)
Ihanaa, kun on syksy ja ilma on noin viileä ja raikas! Itse en olisi jaksanut tuota hellettä tai ylimääräistä lämpöä enää hetkeäkään.
Meillä valmistellaan kovasti esikoisen 6-v synttäreitä, jotka siis huomenna ovat. Tänään mulla on onneksi vapaapäivä töistä, joten vuorossa on leipomiset: mokkapalat, omenapiirakka ja mustikka-valkosuklaa muffinsit:) Esikoinen oli ihan innoissaan, kun onnistuin Tiimarista löytämään sekä Tuhkimo että Helinä-ilmapalloja! Illalla päästään siis varmaan myös koristelutalkoisiin:)
Tuosta alakuloisuudesta ja ärtyneisyydestä olitte jutelleet, ja sitä on ollut täälläkin liikkeellä. Lähinnä tuota alakuloisuutta, saatan itkeä ja huolehtia ihan pikkuasioista. Onneksi mies on hyvä lohduttamaan:)
Työmotivaatio on myös aivan hukassa...vaikka olen ihan hyvin viihtynyt töissä, niin enää ei vaan kiinnosta. Maailma pyörii masun ympärillä ja sillä sipuli, mutta kai tässä on vielä 1,5 kuukautta kärvisteltävä. Mammaloma alkaa 23.11.:D Sitä odotellessa.
Meille tuli äitiyspakkaus vihdoin tällä viikolla! Siellä oli aivan todella ihania vaatteita:) Aika synkkiä osa, (esim. tummanvihreät vaatteet) mutta onneksi joukossa oli myös niitä oransseja väriläiskiä.
Mutta nyt leipomaan, kun kerran saan yksin kotona touhuta:)
Otto 27+1