Raskausdiabetes - vauvan hoito sairaalassa.
Ruokavaliohoitoinen rd kyseessä. Miten paljon vauvaa tarkkaillaan synnytyksen jälkeen? Kuinka usein verikokeita? Viedäänkö rutiinisti teholle tai vauvalaan muutamaksi päiväksi? Montako päivää joutuu olemaan sairaalassa?
Varmasti yksilökohtaista, mutta kokemuksia kyselen.
Kommentit (8)
Vierihoidossa osastolla, jos vauvan sokeriarvot pysyvät kohdallaan, ottavat verikokeita en nyt muista oliko 3 vai 4 tunnin välein. Meidän kohdalla seurattiin 2 vrk.
Sit kannattaa antaa ihan suosiolla pullosta luovutettua äidinmaitoa, koska oma maito ei vielä ole ehtinyt nousta ja lapsen aineenvaihdunta pääsee paremmin käyntiin eikä sokerit nouse niin helposti.
2 vrk tarkkaillaan, verensokeri otetaan kätevästi reidestä pikamittarilla n.6-8 tunnin välein. Jos arvot hyvät ei muuta. Näin kätilöopistolla.
vauvalta otettiin verta 3 h välein ja piti syöttää, rintaa ja sokerilitkua. ja jouduttiin olla 10 pv. raukalla oli lisäksi tulehdus mihin sai antibioottia. onneksi kaikki meni hyvin.
ja arvot oli silti erittäin hyvät. Maito nousee syöttämällä ei lisämaidolla.
He muuttuvat uneliaiksi eivätkä senkään takia sitten syö. Vauvan elimistö kun on tottunut tuottamaan hurjasti insuliinia äidin sokerisuutta vastaan, tuo tuotant jatkuu vielä syntymän jälkeenkin. Liika insuliini saa vauvan oman verensokerin romahtamaan.
Siksi vauvan pitää saada säännöllisesti ruokaa, että ihan liin matala verensokeri ei esim. pääse vaurioittamaan aivoja. Sokerit on tarkistettava heti synnytyssalissa aivovaurioriskin välttämiseksi.
on ollut raskausdiabetes. Sen takia niitä sokereita mitataan ja lisämaitoa annetaan tarvittaessa. Voi olla, että vauvan sokerit ovat ihan hyvät, eikä mitään ylimääräisiä hoitoja tarvita. Jos verensokerit ovat liian alhaisia eikä tiheät syöttövälit riitä, vauva laitetaan sokeritippaan.
Kahdelta vanhimmalta mitattiin verensokeria 2 vuorokauden ajan tunti syöttöjen jälkeen. Viimeisimmän vauvan sokereita seurattiin ainoastaan kaksi kertaa, kun olivat hyvät arvot. Muistaakseni jos arvo olisi ollut alle 3, niin mittailua olisi jatkettu. Ekan vauvan kanssa olin sairaalassa 3 vrk, tokan kaks ja viimesen 1,5 vrk.
Verensokeri muistaakseni 3h välein kantapäästä. Kotona vielä jatkettiin vauvan herättelyä syömään, ettei sokeri pääse laskemaan liian matalalle.