REHELLISESTI; Onko kenelläkään vauvaa joka olisi puhunut JA kävellyt aikaisin?
Ja rehellisiä esimerkkejä kiitos!
Teoriassahan tämä on mahdotonta.
Lapsi joko lähtee liikkeelle tai alkaa puhua pulputtamaan, muttei molempia..
Kommentit (48)
Puolitoistavuotiaana puhui kunnollisia lauseita, selkeästi lausuen.
Miksi kysyt, mitä merkitystä asialla on?
Meillä tyttö käveli 10 kk, oppi puhumaan aikaisin pitkiä lauseita.
Poika käveli 1v 1kk ja oppi puhumaan 2,5v. Ja nyt kuitenkin todella urheilullinen ja taitava puhuja.
Sillä missä iässä ko taidot oppii ei ole mitään väliä.
ensin laulamaan ja sitten vasta puhumaan
ymmärrettäviä asioita (jopa kahden sanan lauseitakin) 10 kk vanhana.
Puhe on ollut täydellistä 1v6kk iässä.
Minä kirjoitin aikanani 5 laudaturia, tein kaksi maisterintutkintoa yliopistossa 6 vuodessa, enkä vieläkään puhu täydellisesti. Ikääkin on jo 37 vuotta. Missähän mättää?
oli poika, kun sanoi äiti ja taulu. Taulua osoitti samalla sormella. 10-kuisena puhuttujen sanojen määrä oli n. 15 - 20.
Nyt vitosluokkalainen ja lukeminen & luetun ymmärtäminen ovat tosi hyvät, ikätasoaan hurjasti edellä. Mutta nuorimies itse on nykyään aika vähäpuheista sorttia ;)
av ole täynnä IHMElapsien äitejä:D
kävelemään/ puhumaan oppivien lasten vanhemmille.
meidän poika käveli alle vuoden ikäisenä ja puhui täysin jo alle 2 vee. ekat sanat 8 kk. eli puhe oli tosi hyvää jo tosi aikaisin, käveleminen kai ihan normiaikaan. Ryömimään tosin alkoi jo alle 4 kk. Ihan "normaali" lapsi silti, ei mikään lapsinero sentään :)
tuttuni lapsi käveli 9 kk ja nyt puolitoistavuotiaana puhuukin jo paljon. en ymmärrä miksi nämä kaksi asiaa sulkisivat jotenkin toisensa pois?? olen kuullut että jos hampaat tulee aikaisin niin ei kävele ennen vuoden ikää mutta niin vaan on sekin "tieto" kumoutunut lähipiirissä monta kertaa. Että kaikki aikanaan..
Mun äitin täti aikoinaan käveli seitsemänkuisena jota aluksi kaikki ihasteli kunnes kävi ilmi et nivelet,luusto yms.ei ollut valmiina ja hänelle jäi pysyväksi aika pahat länkisääret ja kipuja lonkkien ja lantion alueelle.Ei kannata ylpeillä tollasilla asioilla mutta sitä piti kysymän et miksei vois oppia molempia??Onko siihen joku lääketieteellinen selitys ?????
kaksi tytärtä. Toinen liikkui aikaisin ja oli todella ketterä jo vuoden ikäisenä, kiipes ja kaikkea. Puhe tuli vasta parivuotiaana, tottakai oli sanoja mutta ei lauseita. Toinen tytär alkoi puhumaan aikaisin, ekat sanat tuli jo 8kk iässä ja kaksivuotiaana osaa jo monia lauluja ulkoa ja puhuu pitkiä lauseita. Kävely tuli vuoden ikäisenä, mutta oli pitkään hieman kömpelö. Isoveljeni oppi kaksivuotiaana kävelemään ja lukemaan jo neljävuotiaana. Aika harvoin lapsi on niin taitava että tuo liikkuminen ja puhuminen olis jotenkin kehittynyneempä kuin muilla saman ikäisillä...
jos jonkun lapsi nyt sattuu nämä kaksi asiaa jo aikaisin oppimaan niin ei se tarkoita että teidän lapsenne olisi jotenkin vajavainen. Ei todellakaan ole teoriassa eikä käytännössä mahdotonta. Oma lapseni oppi molemmat taidot etuajassa, toinen lapsi liikkui yhtä aikaisin mutta käy nyt puheterapiassa. En silti kadehdi toisten lasten puhetaitoa vaikka huolestuttaakin lapsen puolesta että kuinka tulee koulussa ja elämässä pärjäämään jos kyseessä on jokin vakavempi syy kuin tavallinen puheen viivästymä
Meidän kaikki kolme lasta ovat alkaneet puhumaan yksittäisiä sanoja 7kk iässä (äitä, anna, hei hei). Puhe on ollut täydellistä 1v6kk iässä.
Esikoinen rupsei kävelemään 1v5kk, keskimmäinen 11 kk ja kuopus 13 kk iässä.
Keskimmäinen käveli 11kk iässä ja oppi puhumaan monen sanan lauseita jo n.1v4kk:na. Kaksi vuotiaana hänen kanssaan kykeni ihan juttelemaan ja osasi myös ärrän.
Kuopus käveli siinä 8kk iässä ja nyt 1v9kk:na puhuu monen sanan lauseita. "Emmä tykkää antaa kuukkoo" on typyn lempilause :)
Esikoinen taasen käveli reippaasti yli vuoden ikäisenä, puhui kunnolla vasta 3 vuoden ikäisenä, myöhemmin tosin selvisi miksi.
Meidän vanhin tyttö käveli ilman tukea 9kk ikäisenä ja puhui 3 sanan lauseita 11kk ikäisenä.
Mutta poika käveli 8kk ikäisenä mutta puhui vasta 2 vuotiaana ja tyttö joka on nyt 2v.3kk puhuu selvästi 3-6 sanan lauseita ja oppi kävelemään 9kk ikäisenä mutta ensimmäinen sana tuli vasta 1 vuotiaana.
ja samaan aikaan sanoi jo monta sanaa (mutta yksittäisiä vain)
Mikäs teoria se nyt on, ettei liike ja kävely yhtä aikaa kehity :) Ei siihen ainakaan enää 90-luvulla yliopiston luennoilla uskottu. "Kansanviisauksia"?
hyvin aikaisin. Nyt eskari-ikäinen eikä kävele yhtään sen paremmin kuin kaverit jotka oppivat kävelyn jopa 6kk myöhemmin.
Puhe on edelleen ikäistään "kehittyneempää" sekä osaa lukea sujuvasti ja kirjoittaa myös, saas nähdä miten koulussa sitten.
Tuttu ope kertoi, että lapset jotka eivät osaa lukea kouluun tullessa ottavat jo keväällä "kiinni" nuo aikaiset lukija.