Vauvan kanssa Thaimaahan - matkavinkkejä otetaan vastaan
Olemme lähdössä marraskuussa Khao Lakiin Blue Village Seaview hotelliin 2 aikuista, 3 lasta, joista nuorin on 6 kk. Otetaanko vauvalle mukaan turvakaukalo? Matkustaahan vauva perillä ainakin lentokentältä hotelliin ja takaisin. Matkarattaat otamme mukaan. Emme ole varanneet hotellista erikseen syöttötuolia. Jos ruokailemme hotellin ravintolassa, onko siellä vauvalle syöttötuoli, vai pitääkö se varata (lisämaksusta!) erikseen ennen matkalle lähtöä?
Myös muita matkavinkkejä otamme mieluusti vastaan.
Minkalaisia vauvanruokia paikan päällä on saatavilla? Voiko ruumaan pakata lastenruokapurkkeja matkatavaroiden joukkoon vai jäätyvätkö ne matkalla?
Kommentit (6)
Onko hotellista pitkä matka lentokentälle, missä vauva on matkojen ajat, eli haloo !!!!!!!!!!!!!!! tarvitsette kaukalon bussimatkoihin , vai 3 lapsen äitinä aiotko vauvaa pitää sylissä ????????????????????
sylissä pitää, kun vauvalle ei ole linja-autossa varattu omaa istumapaikkaa.
me taidetaan se kaukalo sit mukaan ottaa. Voinhan antaa oman paikkani vauvalle ja istua itse isompi muksu sylissä. Mutta sattuuko joku tietämään, onko niissä matkanjärjestäjän busseissa yleensäkään turvavöitä. Eihän se kaukalo paljon auta, jos sitä ei saa penkkiin kiinni.
Sitten jossain toisessa keskustelussa tuolla matkapuolella Finnmatkojen asiantuntija oli sitä mieltä, että lomalennoille ei edes saisi ottaa kaukaloa mukaan. Onko tästä kellään mitään kokemuksia? ap
Me oltiin Phuketissa, kun kuopus oli 6kk eikä siellä ainakaan kovin monenlaista vauvan ruokaa ollut. Tuskin Khao Lakissakaan on.
Kaukaloa et saa ottaa lentokoneeseen sisälle, jos et ole maksanut vauvalle omaa paikkaa lentokoneessa. Ruumassa saat sen toki viedä. Meillä ei ollut mukana. Ja muistaakseni bussissa ei ollut turvavyötä, johon sen edes olisi saanut.
Ja kyllä kaikki kauhistelijat, pidin lastani bussissa sylissä. Ei mun lapset täällä Suomessakaan ole bussissa turvakaukalossa vaan rattaissa.
Syöttötuoleja oli ravintoloissa aika heikosti. Me syötettiin lapsi matkarattaissa.
kummallisia. Siis periaatteessa normaali, korkea tuoli, mutta etuosa oli avoin. Vähän kuin valtaistuin. Ei mitään narusysteemiä, tarjotinta tai muuta puolaa edessä. Ja 6kk on aika pieni syöttötuoliin muutenkin saati, kun noi on sellaisia valuvia malleja. Suomessahan myydään näitä pussukkatyyppisiä syöttötuoleja laitettavaksi normaaliin tuoliin roikkumaan. Kannattaisko hommata sellainen? Se menee käsilaukussa mukana.
on supermarket, mutta itse ottaisin omat ruoat mukaan, koska kauppa oli sen varran pieni, ettei siellä kummoiset valikoimat taida olla.
Muuten ei kokemusta vauvan kans olosta siellä. Kannattaa kysellä tarkemmin hotellista/oppaalta ennen matkaa.
ja toivoisi että perillä olis sopivaa ruokaa. Olen aina matkoille pakannut yhden purkin per päivä ja aina kaikki on mennyt.
Tuntuis tosi oudolta että hotellissa ei olis syöttötuolia.
Oletko yrittänyt varata vauvalle kaukaloa lentokoneeseen ? Onko hotellista pitkä matka lentokentälle, missä vauva on matkojen ajat, eli haloo !!!!!!!!!!!!!!! tarvitsette kaukalon bussimatkoihin , vai 3 lapsen äitinä aiotko vauvaa pitää sylissä ????????????????????
Pitäisköhän teidän jäädä kotiin ?