Mistä apua PMS kiukkuun?
Tekisi mieli hirttää mies tai ainakin raivota pää punaisena. Ilkeilen täällä tyhmiin avauksiin ja kihisen raivoa. Menee ohi, mutta itseäkin tämä ärtyineisyys rassaa. Pienikin vastoinkäyminen tai joku ei tee juuri niinkuin haluan ja voisin kiivetä seinille raivosta.
Kommentit (12)
PMS-oireista.
Minunkin on yleensä tehnty parin päivän ennen menkkoja mieli suunnilleen kuristaa joku. Nyt muutamien kuukausien ajan on ollut ehkä joku satunnainen pieni harmitus.
Ihmetyttää, että näin iso muutos:O
Korvien välissä oleva järki!
Tuo on niin typerää akkojen kotkotusta!"PMS"-oireet antavat luvan kiukutteluun ja huonoon käytökseen...
Terv. nainen
Korvien välissä oleva järki! Tuo on niin typerää akkojen kotkotusta!"PMS"-oireet antavat luvan kiukutteluun ja huonoon käytökseen... Terv. nainen
Ole tyytyväinen ettet ole näistä hullunlehmänpäivistä kärsinyt:)
ja sitten niitä verisuonia napsahtelee ja pumput pettää.
..jotka niistä kärsivät.
PMS -oireet oikeasti haittaavat elämää, eikä niihin auta itsehillintä. Valitettavasti PMS ei vielä ole tarpeeksi vakavastioptettava ilmiö, siihen ei ole kunnon lääkitystä, eikä sitä ole tutkittu tarpeeksi.
Johtunee siitä, että olemme pitkään eläneet Miesten Maailmassa, ja kaikki naisten oneglmat on tulkittu "akkojen kotkotuksiksi".
Asiaa ei helpota se, että naiset ovat itse kärkkäästi tuomitsemassa toisiaan.
Ap, kokeile helokkiöljykapseleita. Vaikutus tuskin näkyy heti, mutta kokeilla kannattaa kaikkea. Myös magnesiumia. PMS voi johtua erilaisten ravinteiden puutoksista kehossa, nämä puutostilat vaikuttavat hormonitoimintaan. Tsemppiä.
joskus muinoin jotain lääkkeitä, jotka oli tarkoitettu PMS:ään. Ne poistivat nestettä ja niillä oli mieto rauhoittava vaikutus. Mikähän lääke mahtoi olla kyseessä ja saako tuota enää? Me wants. Musta on tulossa hyvää vauhtia PMS-hirviö. Ja pahinta on se, että tiedostan kiukun johtuvan PMS:stä - mutta se ei auta asiaa mitenkään. Saatana. Mä oon oikeasti tekemässä kerran kuukaudessa itsemurhan, ei oo kivaa.
7:lle tiedoksi: kun nainen murhaa, se tapahtuu PMS:n aikana...
Aivan järkkyjä raivo- ja itkukohtauksia muutamia päiviä ennen menkkoja. Ja suutuspäissäni voisin tosiaan tehdä jotain vahinkoa, tavaroita ainakin olen rikkonut jo. Jossain vaiheessa helpottaa, kun "tajuan", mistä taas kyse. Mutta jotenkin noloa mennä hakemaan lääkäriltä apua tähän "hulluuteen". Kun muutenkaan en ihan helposti lekuria lähesty...
kokeilkaa hormonikierukkaa. Mulla on pms rauhoittunut PALJON sen myötä. Kuukautisia ei tule enää (h-kierukka ollut vuoden), mutta eräänlainen "kuoppa" on mielialoissani edelleen niihin aikoihin kuusta, kun normaalisti olisi pms:n aika. Aiemmin mäkin rikoin tavaroita, raivosin ja kiukkusin joka ainoasta asiasta, itkeskelin ihan tyhjästä ja todellakin tunsin itseni hulluksi, kun en voinut tunteilleni ja käytökselleni mitään, en vaikka tiesinkin sen johtuvan pms:stä. Nykyisin vain herään yhtenä aamuna, huomaan että on vähän siipi maassa ja totean, että "aha, olis pms:n aika", ja se siitä. Olen vannonut, että käytän hormonikierukkaa aina siihen asti, että vaihdevuodet on turvallisesti ohitettu, ellei kohtua poisteta ennen sitä.
pelkään, että teen itselleni jotain vielä tuollaisessa puuskassa... ajattelin mennä gynegologista kysymään neuvoa.
Miten toi gynegologi kirjoitetaan....`?