Lääkäriä? Voiko lapselle varmasti antaa Zeclar OD 500 mg lääkettä?
tuoteselosteessa sanotaan että aikuiselle normaaliannos ko lääkettä on 1 tbl päivässä. Meidän 9 v on sama annos. Korvat ja poskionteleot tulehtuneet, tänään 9. kuumepäivä. Söi ensin 7 pv amorion-kuurin, mutta ei auttanut.
Kommentit (11)
ja pakkauksessa on tuoteseloste. Huoh!
olisi annostuksessa virhe. Voithan soittaa auki olevaan apteekkiin esim. yliopiston apteekki ja kysyä sieltä.
Myrkytyskeskuskin saattaisi osata auttaa tai terveysneuvontanumero
On fiksua ottaa asiosta selvää jos asia huolestuttaa.
http://www.yliopistonapteekki.fi/fi/apteekkipalvelut/tuotteet/pages/pro…
n todellakaan ole lääkäri, mutta jos kyseistä lääkettä saa ottaa raskausaikana (ks.linkki), niin luulisi sopivan 9v, Tämä siis mututuntua, ei mitään faktaa
mikstuurana. Yli 12v sama annostus kuin aikuiselle Zeclar OD.Paljonko lapsesi painaa?
Jos lapsesi paino 30-40kg, lääkeainetta annettaisiin mikstuurana 250mg KAKSI kertaa vuorokaudessa. Eli sama 500mg mitä nyt saa once day. Mutta tämä on nyt suositus että alle 12veet ottaa nestemäisenä kahdesti päivässä.
painaa 27 kg. Oli määrätty 250 mg tabletteja 2 x pv. Niitä ei apteekissa kuulemma ollut, vaihtoivat tuohon 500 mg. ap
250 mg tabletteja 2 x pv niin puolitat ton 500mg tabletin ja annat 2 kertaa päivässä. sillon menee niin ku lääkäri määräs! :)
Mulle itselle määrättiin kyseinen lääke. Oireet ovat hirveät; oksentelua, kuvotusta, heikotusta ja ylenpalttista väsymystä. EN IKINÄ ANTAISI LAPSELLE TÄTÄ LÄÄKETTÄ!!! Ja nykyään tuoteselosteessa ei suositella edes raskaana olevalle.
Mulle itselle määrättiin kyseinen lääke. Oireet ovat hirveät; oksentelua, kuvotusta, heikotusta ja ylenpalttista väsymystä. EN IKINÄ ANTAISI LAPSELLE TÄTÄ LÄÄKETTÄ!!! Ja nykyään tuoteselosteessa ei suositella edes raskaana olevalle.
Mutta voi olla että ap:n muksu tarvii just tän laajempitehoisen antibiootin.
Kato netistä Kuopion lääkeinformaatiokeskuksen nro... Saat puolueettomat infot!
luin sen selosteen vasta hetki sitten. Terveyskeskus suljettu tähän aikaan illasta, en lääkäriä tunne joten en käy hänelle soittelemaan, varsinkaan työajan ulkopuolella. Perukista en tiedä koska mies käytti lapsen :-). Asiallisia vastauksia odottelen. ap