Apua!Vegaaniystävä tulee huomenna kylään,mitä leipoisin?
Ystäväni ei syö mitään eläintuotteita, ei juustoja eikä kananmunaa. Mitä mä leipoisin?Antakaa vinkkejä :)
Kommentit (7)
Piti sanoa pasteija eikä lihapiirakka. En tiedä, miksi tulee lihikset mieleen, kun mietin vegaanisafkoja. :D
käy katsomassa http://www.chocochili.net/ ja sieltä arkisto. Tuon blogin ohjeilla teen ainakin itse tarjottavat.
Monet eivät tajua, että sekin on eläinkunnan tuote.
En olettaisi kenenkään alkavan sählä1 mään mun takiani mitään erikoispöperöitä. Salaatin voisin tehdä ja tarjota sitä leivän kanssa. Mitään ihmettä en värkkäis. Maissintähkät keittäsin, ne on ruokaisia.
maidotonta ja munatonta. Kelpaa kaikille ja helppo tehdä :)
Siis pullataikina vaan veteen eikä munaa. Hyvää on. Itse tykkään eniten korvapuusteista, mutta marjapiirakka pullataikinaan on myös hyvää.
http://hedelma.vuodatus.net/blog/1440135
Makean leipominen on helpointa, jos ei ole tottunut tekemään vegaaniruokia, suolaiset minusta hieman vaikeampia, koska niissä pitää yleensä säätää tofun tms. kanssa. Mä olen siis melko käsi vegaanijutuissa, koska meillä ei asu yhtään sellaista, mutta pari käy välillä kylässä.
Mutta vegaanileivonnaisten tekeminen on melko helppoa, maidon voi korvata soija- tai kauramaidolla ja kananmunan sijaan käytetään hedelmäsosetta, jos tarvetta siis edes on. Leivontarasvaksi sopii rypsi- tai muu öljy, joka mureuttaa leivonnaisia muutenkin käytettynä(desi vastaa sataa grammaa voita). Joissain yhteyksissä voi käyttää myös kookosrasvaa ja kasvipohjaista margariinia (josta voi nyppiä esim voitaikinan, vaikka se on vähän hankalaa). Älä makeuta mitään hunajalla, se on myös eläintuote.
Jos tarjoat leipää, voit tehdä hummusta, jota käytetään samaan tapaan kuin tuorejuustoa.
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/7675/Hummus
Voit myös tehdä vaikkapa salattia, johon laitat esmes kikherneitä ja/tai kidneypapuja (joita kumpiakin saa purkista, ja joita voi heposti marinoida) ja/tai marinoitua tofua (tätä saa valmiina paketteina).
Suolaisista mun perusvegaanileipomus on yleensä lihapiirakka, johon tulee riisiä ja tähteeksi jäänyt chili sim carne.