Narsistinen ihminen kohtelee koiraa hyvin?
Kommentit (4)
sitten narsisti, kun kohtelen eläimiä ehkä jopa paremmin kun ihmisiä. Mitä muuta vikoja mussa nyt sitten on ??=)
ei myöskään eläimiä. Mutta ihminen voi olla narsistinen luonne, ja kiltti eläimille. Ei pidä sekoittaa pysyvää mielisairautta ja itsekästä taipumusta toisiinsa.
Ensinnäkin "varsinainen narsisti" ja "narsistinen luonne" ja "pysyvä mielisairaus". Ensinnäkin narsismi on persoonallisuushäiriö, ei mielisairaus, esim. skitsofrenia on mielisairaus.
Ja isälläni on diagnosoitu narsistinen persoonallisuushäiriö ja hän on halunut koiran ja halunut sekä kohdellut sitä varsin hyvin. Mutta miten voit itseasiassa toteuttaa narskuuttas koiraasi, jos on vaimo ja lapsia joihin sitä jo voit toteuttaa? Ei tartte. Onhan isälläni paljon kavereita, tuttuja jne. eikä hän niihin toteuta narskuuttaan, jos toteuttais niin eihän hänellä niitä olis. Ja narskuhan on taitava esittämään ja manipuloimaan, kuten isäni varmasti muiden ihmisten kanssa. Harva tietää, että se on epäluuloinen, sairaanloisen mustasukkainen, juoppo (no tuo on varmasti tiedossa) vaimonhakkaaja.
ei myöskään eläimiä. Mutta ihminen voi olla narsistinen luonne, ja kiltti eläimille. Ei pidä sekoittaa pysyvää mielisairautta ja itsekästä taipumusta toisiinsa.
Ensinnäkin "varsinainen narsisti" ja "narsistinen luonne" ja "pysyvä mielisairaus". Ensinnäkin narsismi on persoonallisuushäiriö, ei mielisairaus, esim. skitsofrenia on mielisairaus. Ja isälläni on diagnosoitu narsistinen persoonallisuushäiriö ja hän on halunut koiran ja halunut sekä kohdellut sitä varsin hyvin. Mutta miten voit itseasiassa toteuttaa narskuuttas koiraasi, jos on vaimo ja lapsia joihin sitä jo voit toteuttaa? Ei tartte. Onhan isälläni paljon kavereita, tuttuja jne. eikä hän niihin toteuta narskuuttaan, jos toteuttais niin eihän hänellä niitä olis. Ja narskuhan on taitava esittämään ja manipuloimaan, kuten isäni varmasti muiden ihmisten kanssa. Harva tietää, että se on epäluuloinen, sairaanloisen mustasukkainen, juoppo (no tuo on varmasti tiedossa) vaimonhakkaaja.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Narsistinen_persoonallisuush%C3%A4iri%C3%B6
Tuolta Milloninen erittely ja isälläni on noista kyllä piireitä selvästi ekasta, tokasta ja viimeisestä, ehkäpä tuosta donhuanistakin...
-eriaatteeton, epäsosiaalisia piirteitä
-eitistinen, edellyttää etuoikeuksia, hyödyntää tuttavuuksia, julkisivu ei pidä yhtä todellisuuden kanssa
-Donjuan-tyyppi, viettelevä, hedonistinen, patologinen valehtelija
-Kompensatorinen, syvän huonommuuden tunteen täyttämistä ylemmyydentuntoisuudella
ei myöskään eläimiä. Mutta ihminen voi olla narsistinen luonne, ja kiltti eläimille. Ei pidä sekoittaa pysyvää mielisairautta ja itsekästä taipumusta toisiinsa.