Minkälainen paikka on perhekerho?
Mitä siellä tehdään ja uskaltaako sinne mennä?
Mitä jos menen yksin ilman ystävää, joudunko olemaan yksin koko ajan?
Onko perhekerho juorukerho?
Kommentit (3)
menin pienellä varauksella... ja kauhealla paniikilla, et erotun joukosta ja olen ulkopuolinen. mut solahdin joukkoon ja esikoinen sai leikkiseuraa ja kuopus mönkiä vapaasti. ite kattelin aikakausilehtiä ja lapsosia, tuli sit juttuja muiden äitien kanssa siinä ohessa. Todella suosittelen.
Minä olen mennyt yksin, ilman että olen tuntenut ketään etukäteen ja yksin olen saanut ollakin. Jotenkin tuntuu, että kaikki muut tuntee jollain tapaa toisensa. Varmaan juttuseuraa löytyisi, jos oikein yrittämällä yrittäisi, mutta oikeastaan mua ei edes haittaa tuo yksinäisyys. Pääasia että lapsella on kivaa ja viihtyy, silloin minäkin viihdyn. Ja jos joskus jonkun kivan äidin kanssa tulee juttua, niin se on vaan sitten plussaa.
kerhossa ei ole mitään tiettyä ohjelmaa, joskus on ollut mutta ne on aina jääneet ohjelmasta pois, kun kukaan ei niitä oikeastaan kaipaa.
Äidit tulee lastensa kanssa, ei kavereiden. Syynä usein, että tarvitsee seuraa ja lapset leikkikavereita. Ei ole tuttuja yhtä aikaa vanhempainvapaalla, tai ollenkaan samassa elämäntilanteessa. Lapset leikkii äidit juttelee.
Meillä vetäjillä ei siis mitään leikkitadin roolia siellä, vaan ollaan lähinnä äitinä äitien joukossa, mutta ollaan vastuussa tilasta ja siitä että siellä ollaan siististi. Ja itse pidän tärkeänä katsoa, että ei synny mitää tuttujen kuppikuntia, vaan kaikilla on juttuseuraa. Ja katson lapsien perään äitien vessareissujen ajan jne.
Jossain tarjotaan kerhon puolesta kahvit, leivät, pullat ja siitä otetaan maksu, joissain pelkkä kahvi ja omat eväät, joissain kaikki syötävä tuodaan kotoa. Mutta yleensä kai jotain kuitenkin syödään.
Riippuu paljon minkä järjestön alla toimintaa pidetään. Kaipa ne sisällöt paljon vaihtelee.
Mutta ei kukaan sellainen kai perhekerhoon tule joka haluaa vain jutella omien kavereidensa kanssa, eiköhän ne hengaa sitten omissa kodeissaan. Joten tule rohkeasti tutustumaan, samalla asialla ne muutkin äidit siellä on :)