Teinkö mielestänne väärin kun kerroin exän sairaudesta hänen "nykyiselleen"
(nyksä on heittomerkkien sisllä koska ei oikein tiedä missä ne tällä hetkellä menee)
Siis joku ihan randomi-nainen otti muhun yhteyttä joku kuukaus sitten facebookissa, alettiin juttelee ku oli yhteisii kiinnostuksen kohteita jne. Joissakin sivulauseessa tuli sit ilmi et meilhän oli yhteinen tuttu, mun exä. En huomannutkaan kuinka paljon tää nainen (tai tyttö, joku parikymppinen!) kyseli mun exästä, kertoili et ovat vaan kavereita jne, kyseli miksi meidän suhde kariutui ja kerroin rehellisesti että miehen pettämiseen ja valehteluun, sanojani säästämättä, mutta kuitenkin totuudessa pysyen!
Eilen sitten tyttö otti yhteyttä, kertoi rehellisesti että oli kokoajan tienny et tää mies oli mun exä ja otti sen takia yhteyttä koska halus tietää millanen tyyppi tää mies oikeesti on... Ei vissii kovin hyvää vaikutelmaa voinnu saada! Oli kuulema ex puhunu musta niin paljon ja niin mustasukkaiseen sävyyn, niin nykyiselle ei ollut jäänyt epäselväksi nimeni.
En suuttunut tai mitään, mutta mieleeni tuli seuraavanlainen kysymys: Oliko mies kertonut tälle uudelle naiselle, että vuoden 2009 alussa hänellä todettiin b-hepatiitti, jota minullakin epäiltiin olleen?
Pyöriskelin puol tuntii tietokonetuolilla kerronko vai en ja lopulta uskaltauduin, ja shokkihan se oli naiselle. Painotin tosin hyvin vahvasti myös sitä vaihtoehtoa, että mies olisi b-hepatiitista parantunut täysin, mutta kun en tosiaan ole yli vuoteen ollut missään tekemisissä kys. miehen kanssa niin en voi asiaa varmaksi tietää?! Ja itselläni tuota b-hepatiittia ei, Luojan kiitos, ollut!
Mutta teinkö teidän mielestänne väärin?? Kun tämä jäi häiritsemään? Nainen kiitteli vuolaasti kun kerroin ja vannoi kuristavansa miehen mikäli hänellä kys. sairaus olisi, mutta mies on varmasti valmis minut tappamaan...
Kommentit (8)
Jos mies on sitä tyyppiä, ettei välttämättä osaa pitää huolta siitä ettei levitä tautiaan muille, niin sitten teit mielestäni oikein.
Jos taas kyseessä muuten vastuuntuntoinen ja rehellinen yksilö (jolta ei kertomuksesi mukaan vaikuta), niin silloin uskoisin hänen tekevän itse oikein ilman muiden puuttumista.
Itse ainakin olisin halunnut tietää.
jokainen joka seksiin ryhtyy on itse vastuussa omasta suojauksestaan. Exäsi olisi pitänyt tästä itse kertoa.
ja avauksessasi oli ihan epäoleellista mainita sun traumoista, eli sulla EHKÄ oli tai EPÄILTIIN... Minusta teit väärin, ehkä tällä kuitenkin pelastit jonkun nuoren tytön, joka ei osaa suojautua ja vaatia, kannat isoa vastuuta.
Pitäähän naisen saada tietää! Inhottava mies sellainen joka ei kerro.
Kyseessä on vakava sairaus, jopa hengenvaarallinen, kyse on toisen ihmisen terveydestä ja tuppisuunako pitäisi katsoa vierestä kun toinen mahdollisesti tuhoaa elämänsä.
Teit ap mielestäni aivan oikein ja olisin itse tehnyt täysin samalla tavalla!