Opiskelija ja toimeentulotuki
Eli tilanne on tämä, että joudun hankkimaan lisäpätevyyttä työllistyäkseni paremmin. Kirjoilla lisäkseni kolme lasta. Opiskeluaikaiset tulot olisivat asumislisä ja lapsilisät. Jos nostan opintolainan, niin saanko toimeentulotukea?
Millaisia kokemuksia löytyy?
Kommentit (17)
olet työtön nyt, voit opiskella myös työttömyyskorvauksen turvin. uusi laki astui voimaan tämän vuoden tammikuussa...
opiskelija elämää enää. Kaveri opiskelee yliopistolla ja häneltä loppui kelan tukikuukaudet. Meni sossuun kysymään toimeentulotukea ja eivät sitä myöntäneet. Sen sijaan kaverini saa sossusta lainaa, joka hänen tulee sitten joskus maksaa takaisin, kun on opiskelut päättyneet. Eli ilmaista rahaa sieltä ei opiskelijat saa kovin helposti.
Oletko ajatellut työttömyysetuudella työskentelyä? Ite opiskelen sillä nyt uuden ammatin, jotta työllistyisin ja saan vielä 9e/pv korvausta työttömyysetuuden lisäki matkakuluihin yms.
ja olen yhden lapsen yh. Jään reilusti miinukselle joten saan toimeentulotukea. Lainaa ei ole pakotettu ottaman, koska edellistäkin on maksamatta, eikä tarkoitus ole opiskelun jälkeinen taloudellinen ahdinko.
Opiskelija, yh:kaan, ei saa mitään selittämättömiä supertukia. Tulomme ovat vuokran ja sähkön jälkeen vähemmän kuin useimmilla työttömillä. Onneksi tuo toimeentulotuki on ollut joustava vaihtoehto. Riippuu tosin varmaan paljon kunnasta -- ja sosiaalityöntekijästä.
nostat lainan eikä rahat silti riitä hyväksyttäviin menoihin, saat toimeentulotukea
Koska netistä sai vähän ristiriitaista tietoa.
Sinullahan on jo ammatti, ja VOIT tehdä töitä siinä ammatissa.
Miksi sossu kustantaisi toisen opiskelun? He voivat sanoa että mene töihin tai maksa itse opiskelusi.
Ja JOS sossu hyväksyy ylimääräisen opiskelun heidän "piikkiinsä", niin jos asumislisän, lapsilisien ja opintolainan tultua tilille ei minimitoimeentulo täyty, niin saatte loppuosan toimeentulotukena.
ja vaikka et nostaisi lainaa, niin laskevat sen tuloiksi. Mutta jos sen jälkeen olet miinuksella, niin saat toimeentulotukea
usein opiskeleva vanhempi saa muita tukia sen verran, ettei ole enää oikeutettu toimeentulotukeen, mutta toki sen saa, jos tulot ja menot siihen oikeuttavat.
itse olin tavallinen opiskelija, ei siis lapsia ja sain opintorahaa + nostin lainan eikä rahat silti riittäneen (mm. lääkekuluja yms.) ja sain toimeentulotukea.
Sinä jos itse "jättäydyt" opiskelijaksi vaikka olisi muu mahdollisuus, niin en tiedä katsovatko että on oma vika ettei ole tuloja ja pienentävät toimeentulotukea. Käsittääkseni tukea voidaan pienentää 20-40% jos vaikka kieltäytyy työpaikasta tms. eli olisi voinut saada jotain muutakin kautta tuloja.
Mutta siis periaate on, että mikäli hyväksyttävien menojen jälkeen rahat ei riitä, niin saat tukea. Eivätkä jätä lapsia tyhjän päälle, hanakammin auttavat lapsellisia kuin yksinasuvia.
Toimeentulotuki on perusoikeus ja se on myönnettävä, jos vajetta on.
Töistä ei saa irtisanoutua.
Sinullahan on jo ammatti, ja VOIT tehdä töitä siinä ammatissa. Miksi sossu kustantaisi toisen opiskelun? He voivat sanoa että mene töihin tai maksa itse opiskelusi. Ja JOS sossu hyväksyy ylimääräisen opiskelun heidän "piikkiinsä", niin jos asumislisän, lapsilisien ja opintolainan tultua tilille ei minimitoimeentulo täyty, niin saatte loppuosan toimeentulotukena.
Ap:n tekstissä luki "työllistyäkseni peremmin". Aika monellakin ihmisellä on ammatti, mutta työttömänä on pilvin pimein sakkia. Tuliko yllätyksenä?
Mullakin on ammatti ja en saa töitä mistään. Eli eiköhän koulutus ole sijoitus tässä tapauksessa.
olen nyt siis ollut työelämän ulkopuolella vuoden 2008 syksystä lähtien, ja tilanne näyttää aika heikolta nykytutkinnollani ja työkokemuksellani. Taustalla on monia asioita, joita en nyt pura tässä enempää. Muun muassa lasten pitkä kotihoito.
Opiskelemalla lisäosan tutkintooni saisin selvän ammattipätevyyden ja töitä varmasti olisi paremmin tarjolla. Yksi vaihtoehto on työkkärin omaehtoisen koulutuksen tuki, mutta olen senkin suhteen vähän rajatapaus - käynkö muuntokoulutustapauksesta vai en. Kai se nyt olisi yhteiskunnan etu, että tukisivat sen hetken kun opiskelen ja sitten taas olisin tuottava yksilö, jos vaihtoehtona on työkkärin kursseilla työmarkkinatuella notkuminen.
Helpostihan sitä tosin ajan saisi lasten kanssa työttömänäkin kulumaan. Ei vain sovi periaatteisiini.
Mutta kiitos kaikille vastaajille!
että tuossa tilanteessa ymmärrystä löytyy, opiskeluaikasikaan ei varmasti olisi vuosia ja vuosia jos kyse on lisäosasta.
Hae kuitenkin ensin sitä työkkärin muuntokoulutusta, eihän sitä tiedä vaikka saisit sen. Jos et saa, niin sitten toimeentulotuen avulla opiskelemaan.
olen nyt siis ollut työelämän ulkopuolella vuoden 2008 syksystä lähtien, ja tilanne näyttää aika heikolta nykytutkinnollani ja työkokemuksellani. Taustalla on monia asioita, joita en nyt pura tässä enempää. Muun muassa lasten pitkä kotihoito.
Opiskelemalla lisäosan tutkintooni saisin selvän ammattipätevyyden ja töitä varmasti olisi paremmin tarjolla. Yksi vaihtoehto on työkkärin omaehtoisen koulutuksen tuki, mutta olen senkin suhteen vähän rajatapaus - käynkö muuntokoulutustapauksesta vai en. Kai se nyt olisi yhteiskunnan etu, että tukisivat sen hetken kun opiskelen ja sitten taas olisin tuottava yksilö, jos vaihtoehtona on työkkärin kursseilla työmarkkinatuella notkuminen.
Helpostihan sitä tosin ajan saisi lasten kanssa työttömänäkin kulumaan. Ei vain sovi periaatteisiini.
Mutta kiitos kaikille vastaajille!
Opiskelin ja oltiin aika reilusti vajaalla laskelmissa.
Meille ei myönnetty! Ei vaikuttanut lainkaan, että lapsia oli! Sanottiin, että ei liikuta heitä!!
Valitettiin sosiaaliasiamiehelle ja lääninhallitukseen. Tuki myönnettiin.
Mulla on tästä kaikki paperit olemassa, eli en houraile omiani.
mutta sitten kesällä jos ei ole työtä niin toimeentulotukea saa jos on ottanut opintolainaa ja se on käytetty. Tiliotteella näytetään että opintolaina on finito.
Näin oli. Jos opintolainasta jää jotain säästöön niin se on oltava pois tililtä, kuin olisit sen käyttänyt. Kotona säilössä...
Ei ole käsketty kesäisin työhön, toimeentulotukea saatu ja taas syksyllä opintoraha+opintolaina, sitten kesän alussa näytän tiliotteen 0 ja toimeentulotukea saa.
Ekana kesänä kun kysyttiin toimeentulotukea sanottiin että opiskelija ei saa muuten kuin kesällä, jos on otettuna ja käytettynä opintolaina.
Jos sulla eim ole luottotietoja, sossu maksaa opiskelut kokonaan , koska ei saa opintolainaa.
eikö ole kannattavaa polttaa luottotiedot?
Ei todellakaan mene noin!! Jos ei ole luottotietoja, saa sosiaalista luototusta, joka vastaa opintolainaa ja sekin on nostettava ennen toimeentulotuen saamista.