Lehdissä kun lukee, että jos joku kuollut liikenneturmassa ja selvitetään,
että onko hän ollut alkoholin alaisena kolaroidessaan. Niin, miten se oikein se verikoe kuolleelta otetaan? Joo, inhottavaa, mutta tämmönen tuli mieleen, kun artikkelia lehdestä luin.
Voiko sen verikokeen ottaa niin kuin elävältäkin..?
Onko labrahoitajilla tms. tietoa?
Kommentit (8)
Siinä koko ruumis käytännössä pilkotaan, paloitellaan ja viipaloidaan. Samalla otetaan palasia näytteeksi mikroskopointia ja kemiallisia näytteitä varten. Vähän niinkuin niissä televisiosarjoissa ;-)
Kyllä sieltä vertakin saa suonista, se on vain yleensä hyytynyttä.
koska se on kuollut eikä elimistö enää polta alkoholia, joten sitä ei tarvitse ottaa heti, vaan se säilyy siellä ruumiissa.
verinäytteen otto kuolleelta :(
Ja miten niin hauskat vastaukset?
verinäytteen otto kuolleelta :(
Ja miten niin hauskat vastaukset?
ihmetyttää, että miten asia, jota joku tekee päivittäin työkseen voi olla ap:sta inhottavaa.
Ja hauskaa ovat vastaukset, joista näkee, että asia on rutiinia ja tavallista päivittäistä hommaa, asiallista eikä mitään mystiikkaa ja iljettävää tai kammotus. Siis vaikkapa ruumiiden paloittelu ja viipalointi.
kokemusta mutta hoitajana tiedän että se ei ihan täysin samanlailla onnistu kuin elävältä. Sydän kun ei syki niin silloin verisuonissa ei ole mitään painetta joten tilanne ei ole sama kuin elävältä ihmiseltä verikoetta otettaessa. Mutta eihän se veri sinänsä minnekään häviä ihmisestä joten verestä voidaan testata samoja asioita. Ja kyllä näytteitä voidaan muualtakin ottaa, muistaakseni joitain asioita voidaan testata parhaiten mm. silmänlasiaisnesteestä jne. Se on ihan oma tieteenalansa toi kuolleiden kanssa oleminen.
samanlailla onnistu, kun veri ei "kierrä" suonissa.