Onko lastensuojeluasia, jos 11-vuotias on vuoden ikäisen vahtina yön yli?
Kommentit (14)
riippuu tietty tilanteesta ja onko lapsen millainen mahdollisuus saada aikuista apua jos jotain olisi tullut.
ei ole vielä tarpeeksi vanha tuohon vastuuseen noin pitkäksi aikaa, yöllä vielä (ei ehkä itse herää jos sattuu jotain)
Riippuu tietenkin tilanteesta.
Jos vanhemmat esin huvittelemassa tai töissä, niin on mielestäni lastensuojeluasia. Jos kyse on erityisestä hätätapauksesta -> isä matkoilla, äiti sairaalaan äkillisesti toisen lapsen kanssa, niin silloin ok. Mutta tässäkin tapauksessa e ymmärrä, että koko yön vahtii, vaan sen ajan, että esim isovanhemmat tulevat paikalle.
Riippuu tietenkin tilanteesta. Jos vanhemmat esin huvittelemassa tai töissä, niin on mielestäni lastensuojeluasia. Jos kyse on erityisestä hätätapauksesta -> isä matkoilla, äiti sairaalaan äkillisesti toisen lapsen kanssa, niin silloin ok. Mutta tässäkin tapauksessa e ymmärrä, että koko yön vahtii, vaan sen ajan, että esim isovanhemmat tulevat paikalle.
Siellä tarvittaessa sossu järjestää hoitajan
sen ikäinen ei osaa vielä toimia oikein, jos jotain sattuu.
Entä jos 1v alkaa yöllä itkeä eikä rahotu, mitä 11v osaa tehdä? entä herääkö hän edes jos taapero herää?
Saati jos olisi vielä vauva hoidettavana. Mutta naapuristossa olevia 11 vuotiaita saattaisi jopa jäädäkin.
Mutta on tosiaan liian nuori, entä jos vauva herää keskellä yötä. Meillä ei ainakaan nuo teini-ikäiset kylkeä käännä, vaikka vauva heräisi.
Eikö tuon tilanteen hoitamiseen nyt vähän kevyempiäkin keinoja ole. Kuten että tarjoatte hoitoapua tälle peerheelle.
Säästyisi kerrankin lastensuojelun resursseja oikeisiin ongelmiin.
esim. äiti itse menee kipsattavaksi kun sormi murtuu ja isovanhemmat asuu naapurissa ja 11 v saa soitettua heidät tarvittaessa paikalle. Äiti ei poissa kuin 4-5 tuntia - ei tarvetta hälyyttää isovanhempia paikalle kun 1v nukkuu aina läpi yön ja 11v vastuuntuntoinen.
Mutta jos suunniteltu 11v lapsenvahtina, niin ei kuulu normaaliin toimintaa, 11v liian nuori vahtimaan säännönmukaisesti.
Tietysti jossain erityisen hätätapauksessa kaikki on mahdollista ja "hyväksyttävääkin". Mutta siis lähtökohtaisesti tuo on minusta erittäin huolimatonta eikä vastuullista.
vauva oli 3 kk ja nuhassa. Hiukan jännitti, mutta ihan hyvin meni. Nykyään veljeni tosin ihmettelee, kuinka ne uskalsi jättää. Mä olen aina ollut suht järkevä enkä panikoidu helposti.
olisin kyllä huolissani jos kuulisin tuollaisesta. Toki riippuu myös hiukan lapsista ja siitä, miksi on jätetty keskenään.
Meidän 11v ei uskaltaisi olla yksin kotona yötä eikä edes 10v:n sisaruksensa kanssa. Eli en voisi kuvitella, että jättäisin vielä vauvan vahdittavaksi. Tosin jos olisi pakkotilanne, että mies olisi työmatkalla ja kuopus sairastuisi yöllä niin, että olisi lähdettävä lääkäriin heti, jättäisin kyllä nuo isommat keskenään. Mutta kuopusta en koskaan jättäisi heidän vahdittavaksi.
Päivällä hoitavat 4v:ta max. tunnin, harvoin tosin.
esim. äiti itse menee kipsattavaksi kun sormi murtuu ja isovanhemmat asuu naapurissa ja 11 v saa soitettua heidät tarvittaessa paikalle. Äiti ei poissa kuin 4-5 tuntia - ei tarvetta hälyyttää isovanhempia paikalle kun 1v nukkuu aina läpi yön ja 11v vastuuntuntoinen.
Mutta jos suunniteltu 11v lapsenvahtina, niin ei kuulu normaaliin toimintaa, 11v liian nuori vahtimaan säännönmukaisesti.
samoin kuten 11v lapsen.
vaikka ei olisi ollut mitenkään syypää