Onko muita, joille ei rehellisesti ole/ole ollut väliä lapsen sukupuolesta?
Siis pienintäkään pettymystä, toivetta tms. sukupuoleen liittyen. Itsellä kaksi tyttöä, kolmas tulossa eikä todellakaan ole väliä kumpi tulee. Ei edes sen puolesta, että kolmaskin olisi tyttö niin voisi samoihin vaatteisiin pukea =)
Kommentit (15)
Toisesta ei ollut mitään väliä kumpi tulee, tyttö hänkin.
Myöskään kolmennesta en toivonut kumpaakaan, oli aivan sama. Poika on tämä kolmas, mutta en oikeasti olisi ollut yhtään pettynyt, vaikka kolmaskin olisi ollut tyttö :)
Molemmissa ois omat hyvät ja huonot puolensa, niin että ei sillä lopulta ole merkitystä, kumpi tuolta nyt sitten on tulossa.
toivon, että lapsen sukupuolella ei ollut mitään merkitystä. En haluaisi olla niin pinnallinen. Ts. kieltäydyn edes ajattelemasta sukupuolta.
mutta olen aina halunnut tytön, ja esikoiseni on tyttö, se oli tärkeää, tavallaan, sen jälkeen ei ole ollut mitään toivetta tms.
kaksi poikaa ja kaksi tyttöä. Yhdestäkään ei olla etukäteen tiedetty, kumpi tulee. Eikä oikeasti ole ollut mitään väliäkään. Toisen tytön ja toisen pojan "aavistin" ja olisin ollut yllättynyt, jos aavistukseni olisi mennyt väärin. Silti sekin olisi ollut iloinen väärinaavistus :)
Ei ole ollut pienintäkään väliä kumpaa sukupuolta tulee - pääasia, että tulee, ja ehjänä.
ei ole ollut mittän väliä, kumpi tulee. meillä kolme tyttöä. kolmatta odotusaikana ehkä alitajuntaisesti vähän toivoin poikaa, mutta en ollut tippaakaan pettynyt kun syntyi ihana tyttövauva.
Sukupuoella ei oikeasti ollut mitään valiä. Vain yksi lapsi on saatu. Ollaan vaan kiitollisia edes siitä.
En oikeastaan osannut raskaana ollessani ajatella mitä eroa on eri sukupuolta olevien lasten hoitamisessa tai kasvatuksessa voisi olla.
Jotain hämäriä ajatuksia vaatteiden ostamisen erilaisuudesta ehkä.
Ei ollut minkäänlaista toivetta esikoisesta sukupuolen suhteen, eikä sitä sitten haluttu edes etukäteen selvittää. Synnytyksen jälkeen vauva oli jo maannut muutaman minuutin rinnallanikin, kun tuli mieleeni kysyä, kumpi se on. No oli kätilö sen heti syntyessä todennut, mutta meni siinä hässäkässä itseltä ohi.
Nyt on toinen tulossa, ja toivon ehkä enemmän toista sukupuolta. Uskallan toivoa, koska tiedän kokemuksesta, ettei sillä ole lapsen syntyessä mitään väliä.
mutta kolmannen kohdalla ei ollut mitään väliä sukupuolella.
t. kolmen tytön onnellinen äiti
Kaksi lasta on samaa sukupuolta, jos kolmas tulee saa olla kumpi vaan. Olen monesti leikkinytajatuksella, että kumpaa oikeastaan toivoisin... mutta en vaan pysty kallistumaan kummallekaan puolelle.
Koko juttu tuntuu vähän merkityksettömältäkin: erilainen ihminenhän siitä tulee joka tapauksessa kuin sisaruksistaan, oma persoonansa.
Meillä kaksi poikaa. Poikaolo oli vahva ekassa ja tokassakin raskaudessa, mutta ei sillä mitään väliä todellakaan ole ollut kumpi tulossa.
vauva on terve ja elossa