Pieni okt pks:n ympäryskuntiin, paljon kokonaisbudjetti?
Leikitellään tässä miehen kanssa ajatuksella ensimmäistä kertaa.
Tontit näyttävät kalliilta (100 000), varsinkin jos haluaa kivan kokoisen pihan. Talo voisi olla tylsä ja pieni talopaketti. Ne taas tuntuu hurjan halvoilta (alle 100 000), jos katsoo esim n. 100m2 kokoisia. No niissähän vasta seinät ja katto pystyssä pystyssä, eli itse ostettava keittiöt, kylppärit jne jne kaikki.
Mutta lähinnä nyt haen sitä, että millä budjetilla tästä voisi halvimmillaan selvitä? Heittäkää nyt edes 100 000 haarukan arvioita.
Kommentit (3)
Me ostettiin viime vuonna Nurmijärveltä aika läheltä palveluja 5000m2 tontti ja rintamamiestalo 170 000e. Ok, remppaan menee jonkin verran mania, mutta itse tekemällä pääsee halvemmalla.
Tontti oli 15 000, valmistalo maksoi n. 146 000, muihin kuluihin meni jokunen kymppitonninen, en ihan tarkkaan ole laskenut, mutta kyllä 200 000 euroa riitti talon valmistumiseen. Talolla kokoa 180 m2 ja merkki on muurametalo
taloon menee 200k€ + tontti päälle. Jos teette kaiken mahdollisen itse taloon mennee n 150000€ + tontti.
Nyt pitää vielä miettiä onko kannattavaa tehdä kalliille tontille halpaa taloa, jälleenmyyntiarvossa ei tonttia juuri lasketa. Ja kuitenkin olisi kiva päästä omilleen.
t 2 taloa itse rakentanut